Kış Lastiği Muayenede Zorunlu Mu?

Araç muayenesinde lastik durumuna çok dikkat ediliyor ve en ufak eksiklikte ağır kusurlu olarak muayene onaylanmıyor. Bu yazımızda araç muayenesinde kışlık lastik zorunlu mu onu açıklayacağız.

kış lastiğinin önemi

Yazı Başlıkları(İncele)

Kışın Yaz Lastiği ile Muayeneden Geçilir Mi?

Eğer aracınız ticari değilse zorunlu kış lastiği uygulamasına dahil değilsiniz demektir. Ticari araçlarda 1 Aralık-1 Nisan arasında kış lastiği hem trafikte hem muayenede zorunlu tutuluyor.

Hususi otomobiller için kışın yaz lastiği ile muayeneden geçebilirsiniz.(Lastiklerinizin diş derinliği 1.6 mm’den fazla ve ebatları fabrikanın belirlediği şekilde olması koşuluyla) Aynı şekilde ticari olmayan araçlar ile yazın kış lastiği ile muayeneden geçebilirsiniz.

Ancak; Aracınızın ruhsatında ticari ibaresi var ise 1 Aralık-1 Nisan tarihinde mutlaka kış lastiği kullanmalısınız. Aksi halde trafikte yapılacak kontrollerde kış lastiği kullanmama cezası ödeyecek ve muayeneden ağır kusurlu raporu alacaksınız.

Lastik Ebatlarına Dikkat

2019 yılında yapılan bir düzenleme ile artık otomobillerin lastikleri üreticinin belirlediği ebatların dışında olamıyor. Yani aracınızın fabrikasyon ebatları 185/65/15 ise muayeneye 195/65/15 lastiklerinizle gitmeniz durumunda vize verilmiyor ve orijinal ebat lastik takmanız isteniyor.

Ayrıca aynı akstaki lastiklerinizin marka ve desenlerinin aynı olması gerekiyor. Örneğin ön lastiklerinizin ikisi de farklı markaya aitse muayeneden geçemiyorsunuz.

Yazı Özeti
Kış Lastiği Muayenede Zorunlu Mu?
İçerik
Kış Lastiği Muayenede Zorunlu Mu?
Açıklama
Kış lastiği hususi araçlar için muayenede zorunlu değil. Ancak ticari araçların kış lastiği olmadan muayeneden geçmesi mümkün değildir.
İlginizi Çekebilir  Adblue Nedir? Adblue Ne İşe Yarar?

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here