İhtiyari Mesuliyet Sigortası Nedir? Neden Önemli?

Araç sahiplerinin, karayollarında güvenli bir sürüş deneyimi yaşaması için trafik sigortası yaptırması gerekir. İstenmeyen kazalarda ortaya çıkan zararların karşılanması için bu poliçe teminatları devreye girer. Sigorta bedeli her durumda yeterli gelmeyebilir. Bunun için bazı ek teminat paketleri ile ihtiyaçların karşılanması sağlanabilir.

kasko sigortası nedir

Peki araç sahipleri için oldukça önemli olan ihtiyari mali mesuliyet sigortası nedir? İhtiyari mali mesuliyet sigortası, ek teminat kategorisinde yer alan isteğe bağlı olarak seçilen bir hizmettir. Burada kullanıcıların sahip olduğu kasko sigortalarına ek olarak, bazı imkanlar sunulmaktadır. Araç sahibinin üçüncü şahıslara verdiği maddi zararın karşılanmasını ve güvence altına alınmasını sağlar. İMM sigortası, trafik sigortasının yükümlü olmadığı alanları ve limitlerini aşan kısımların bedelinin karşılanması açısından özellikle tercih edilir. Bu durum araç hasarının karşılanması haricinde, sağlık ödemelerini ve açılabilecek davalarda manevi tazminat taleplerini de karşılamaktadır. İhtiyari mali mesuliyet sigortası kapsamı oldukça geniştir ve koruyucu yapısı ile oluşabilecek sorunların aşılmasına yardımcı olur. Bu sigorta güvencesi olmazsa, kullanıcılar oldukça yüksek maliyetler ile karşılaşabilir. İhtiyari mesuliyet sigortası tercih ederken teminatlarına göre limitli ve limitsiz olmak üzere iki farklı türde sunulur. Araç sahibinin ihtiyaçları, talepleri ve teminat ödeme politikasına göre uygun bir teminat türü seçilerek, kendinizi ve sevdiklerinizi korumak için etkili bir adım atabilirsiniz.

İhtiyari Mesuliyet Sigortası Genel Şartları ve Kapsamı Nelerdir?

Kasko İMM nedir?, sorusuna iyi bir cevap bulabilmek için genel şartlarının ve kapsamının incelenmesi gerekir. Günlük hayatta aktif olarak araç kullanan kişilerin kaza yapma ihtimali bulunur. Trafik sigortası teminatları bu kazalarda meydana gelen hasarların hepsini kapsamayabilir. Limitlerin aşıldığı bu tarz durumlar, oldukça ağır maddi sonuçlar doğurabilir. İMM sigortası genel şartları, bu maliyetin altında ezilmemek için tercih edilir. Burada ortaya çıkan hasarlar kusurlu kişi yerine sigorta şirketi tarafından karşılanır. Trafik sigortasının limitinin üzerinde kalan kısımları karşılamaktadır. Karşı tarafın kendisine ve aracına verilen zararlarda bu kapsam alanına girmektedir.

İlginizi Çekebilir  Performans Hava Filtresi Ne İşe Yarar?

Özel istekler dahilinde maddi ve fiziksel sorunların haricinde manevi hasarların kapsanması için de bir madde eklenebilir. İhtiyari mali mesuliyet sigortası manevi tazminat talepleri de bu şekilde karşılanabilir. Bu kapsam, yalnızca ülke sınırları içerisinde gerçekleşen davalarda geçerliliğini korur. Manevi hasarları kapsamının daha detaylı bir şekilde güvence altına alınması için detaylı bir şekilde teminatta detayları belirlenmelidir. Bu durumun kapsamına göre sigorta ücretlerinde artış gözlemlenebilir. Bütçe ve olası kazalar düşünülerek en uygun içeriğin belirlenmesine dikkat edilmelidir. Teminatların limitlerinin belirlenmesi için alanında uzman olan bir sigorta şirketi ile detaylı bir görüşme yapılması faydalı olabilir. Bilgi kirliliğinden uzaklaşarak gerekli bilgiler edinilmelidir. Teminatlar limitli ya da limitsiz olarak tercih edilebilir.

Peki limitsiz İMM sigortası nedir? Kasko teklifine ek olarak alınması gerekir. Karşı tarafın hasarı ne kadar yüksek olursa olsun, tüm hasarlar limit barajına takılmadan sigorta şirketi tarafından karşılanmaktadır. Günümüzde oldukça yüksek olan tamirat bedelleri düşünüldüğü zaman, limitsiz sigorta alternatifleri avantajlı hale gelmiştir. Limitli teminatlarda, belirlenen ücretin üzerinde bir maliyetin çıkması durumunda üzerinin sorumlu olan kişi tarafından tamamlanması gerekmektedir. Kasko dışında kalan noktalar sözleşmede açıkça belirtilmiştir. Yaşanan kazalarda, kaskonun kapsamının daha iyi belirlenebilmesi için sigorta uzmanları tarafından yorumlanır. Genel şartları sayesinde gereksiz ödemelerin önüne geçilerek, haksız talepler karşısında araç sahibinin haklarını koruması sağlanır. İhtiyari mali mesuliyet sigortası genel şartları, teminata eklenme tarihinden itibaren bir yıl süre ile geçerlidir.

İhtiyari Mesuliyet Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Çok merak edilen trafik sigortası İMM nedir ya da yalnızca İMM sigortası nedir? Sorusunun cevabını tatmin edici bulan sürücüler için önemli olan bir diğer soru ise İMM sigortasının nasıl yapıldığıdır. Zorunlu trafik sigortasının sahip olduğu teminatlardan daha farklı olan bu tür sayesinde maddi, manevi ve bedensel zararlara karşı hazırlıklı olmak mümkündür.

İlginizi Çekebilir  Uzun Yolda Aracı Dinlendirmek Gerekli Mi? Motor Şişmesi Nedir?

Bu sigorta teminatlarına sahip olmak için:

  • Zorunlu trafik sigortasının karşılamadığı herhangi bir kaza durumunda en geç beş iş günü içerisinde sigortalı, sigorta şirketine durumu bildirmelidir.
  • Hasar gören parçanın onarılma imkanı ya da benzeri ile değiştirilmesi mümkün değilse yenisi ile değiştirilebilir.
  • Zincirleme kazalarda motorlu araç kazalarında oluşan hasarların karşılanmasına dair oluşturulan talepler, zarar gören tarafın tazminat yükümlüsünü öğrendiği günden başlayarak iki yıl ve kaza tarihinden itibaren 10 yıl içerisinde zaman aşımı başlar.

Trafik sigortası (imm ne kadar) sorusuna cevap verebilmesi için öncelikle araç sahiplerinin kasko sigortası primi hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Bu ek teminatın eklenmesi ile primin net ücreti belirlenebilir. Teminat ile kasko poliçesi primleri yürürlüğe girmeden aylık ücretin sigorta sahibi tarafından onaylanması gerekir. İhtiyari mali mesuliyet sigortası fiyatları kapsamına göre değişiklik gösterebilmektedir. Limitli ihtiyari mesuliyet sigortaları nispeten daha uygun fiyatlı olsa bile daha sonra ortaya çıkabilecek ek ödemeler olduğu unutulmamalıdır. Tam koruma için risk almak istemeyen kullanıcılar için limitsiz sigorta daha uygun bir kullanım sağlar. İçerisinde manevi tazminat maddesinin eklendiği poliçe primleri fark görülmesine sebebiyet verebilir. Teminat tutarları, sigorta şirketlerinin politikalarına, araç modellerine ve kapsamına göre değişiklik gösterebilir. Geçerliliğini korumaya devam edebilmesi için primlerin düzenli ödenmesi gerekir. Düzensiz ödemelerin görülmesi halinde anlaşma sigorta şirketi tarafından bozulabilir.

Bu içerik sigortaladım.com sponsorluğunda oluşturulmuştur.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here