2019 Yılının En Güvenilir Arabaları

2019 Yılının En Güvenilir Arabaları

Her yıl olduğu gibi bu yıl da birçok araba güvenlik testlerinden geçti. Bu testleri, IIHS ve Euro NCAP firmaları gerçekleştirdi. Çoğunlukla yeni modeler güvenlik testlerine sokuldu. Bir aracın güvenilirliğini anlamanın en iyi yolu aracın kaza yapmasıdır. Bizlerin yerine bu işlemleri bağımsız kuruluşlar gerçekleştirmektedir. IIHS ve Euro NCAP sigorta şirketlerinin destekleriyle bu işlemleri yapmaktadır. Sigorta şirketleri aracın güvenilirliğine göre sigorta ücreti belirttiği için bu testler büyük önem taşımaktadır. 2019 Yılının En Güvenilir Arabaları listesi aşağıda yer almaktadır.

2019’un En Güvenli Araçları

Testler çocuk yolcu, yetişkin yolcu, güvenlik ekipmanları ve yaya etkisi üzerinden yapılmaktadır. Euro NCAP firması araçları bu kriterlere göre değerlendirmektedir. Kriter başına puanlama yapmaktadırlar. Araçlara, puan ortalamasına göre yıldız verilmektedir. 20 Puan 1 yıldıza eşit olmaktadır.

1 – Skoda Scala

Skoda, Volkswagen grubu tarafından satın alındıktan sonra büyük bir gelişme kaydetmiştir. 5 kapılı hatchback olan bu model sıralamaya girmeyi başarmıştır. Güvenlik konusunda oldukça başarılı bir performans sergileyen Skoda Scala modeli, %87 çocuk yolcu ve %97 yetişkin yolcu güvenliği ile gayet başarılı sayılmaktadır. Test, Euro NCAP tarafından yapılmıştır.

2 – SEAT Tarraco

Donanımsal olarak birçok özelliğe sahip olan SEAT Tarraco, güvenlik açısında da aynı özellikleri taşımaktadır. %97’lik Yetişkin yolcu güvenliği ile listede yer almayı başarıyor.

3 – Mazda 3

Listede yer alan tek Uzak Doğu markası olan Mazda, Türkiye’de de çok tercih edilmektedir. Özellikle tasarımının güzelliği birçok kişi etkilemektedir. Aynı şekilde güvenlik konusunda da başarılı olan Mazda 3, yetişkin güvenliği açısında %98’lik bir oranla öne çıkmaktadır. Güçlü şasi sayesinde çarpışmalar sonucunda yolcular çok az etkilenmektedir.

İlginizi Çekebilir  Araç Tamir ve Bakım Bilgileri Nedir?

4 – Volkswagen T-Cross

Testler sonucunda 5 yıldıza ulaşmış olan T-Cross, %97’lik yetişkin yolcu güvenliği oranı sunmaktadır. Şerit takip sistemi, çocuk donanımları gibi özellikleri bu puanı almasına yardımcı olmuştur.

5 – Tesla Model 3

Birçok noktasında bulunan hava yastıkları sayesinde gayet güvenli bir sürüş sunmaktadır. Kazalara karşı fren sistemi bulunan Tesla Model 3, %94’lük ekipman skoru ile listeye girmektedir. Euro NCAP’ten bu konuda en yüksek puanı alan model olmuştur.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here