EDS Cezaları Kaç Günde Gelir ?

EDS Cezaları Kaç Günde Gelir ?

Trafik kural ihlali yapıldığında eds sistemleri aracılığı ile cezai işlem uygulanmaktadır. Bu cezalar bazen sürücü belgelerine yazılmakta bazen de direkt araç plakasına yazılmaktadır. Kırmızı ışıkta geçme, emniyet kemeri takmama ve hız sınırını aşma gibi trafik kuralı ihlallerinde EDS sistemi plakaya ceza yazabilmektedir. Eds cezası yazıldığında eğer aracın sahibi sizseniz E-devlet üzerinde “Sahibi Olduğum Araçlara Yazılan Trafik Cezaları” sekmesinden görüntüleme yapabilirsiniz. Trafik cezalarınızın tutanaklarına, Emniyet Genel Müdürlüğü sitesinden “Trafik Cezası ve Otopark Sorgulama” sekmesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

eds cezası tebliği
eds cezası kaç günde gelir

Bu sisteme TC kimlik numaranız, isim ve soyismini, doğum tarihiniz ile girebilmektesiniz. Araç plakasına yazılan cezaları görüntülemek isteyen kişiler, tescil belge seri numarası ve araç plaka numarasını girmesi gerekmektedir. İstenilen bilgiler girildikten sonra cezanın yazılığı il veya ilçe, cezanın tarihi, saati, yeri, ceza maddesi, sıra numarası ve tutanak seri numarası ile cezanın tutarını görebilirsiniz.

Trafik Cezası İnternete Ne Zaman Girilir ?

Gelişen teknoloijiyle birlikte bu işlem çok kısalmıştır. E-devlet sistemi üzerinden size yazılan cezaları 3 gün içerisinde görebilirsiniz. Adınıza kayıtlı olmayan bir aracın sorgulamasını, Emniyet Genel Müdürlüğü sitesi adresinden gerçekleştirebilirsiniz. Mobese ve radar sistemleriyle cezalar plakanıza yazılmaktadır.

Eds Cezası Kaç Günde E-Devlet’e Düşer?

Çok sık merak edilen bir soruyu da doğrudan kendi tecrübelerimle yanıtlayayım. Geçenlerde hız sınırını unutmam sonucu eds önünden limitin üzerinde geçtim ve flaş patladı. Sonrasında ise 1 saat geçmeden E-devlet üzerinden cezamı gördüm. Yoğun trafik olan durumlarda vs. bu sürenin 1-2 haftaya kadar çıkabildiğini ise internetteki örneklerde gördüm.

İlginizi Çekebilir  Arabanın Anahtarı İçerdeyken Kapıların Kilitlenmesi

Trafik Cezası Kaç Günde Tebliğ Edilir ?

Trafik cezası kaç günde gelir, trafik cezası kaç günde tebliğ edilir soruları çokça sorulmakta ve merak edilmektedir. Trafik cezaları, Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) aracılığıyla tespit edilmektedir. Trafik kuralı ihlaliniz, görevliler tarafından Trafik Kuralı İhlal Tespit Formu ve Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı’na dönüştürüldükten sonra posta ile adresinize gönderilmektedir. Trafik ihlali yaptığınız tarihten, 10 ile 30 arasında sistemde kayıtlı olan adresinize gönderilmektedir. Evde kimsenin bulunmadığı durumlarda cezanız tebligat yoluyla tarafınıza gönderilmektedir. Cezanızı 15 gün içerisinde öderseniz indirim ile ödeme imkanınız bulunmaktadır.

Eds Flaş Patlaması

Elektronik Denetleme Sistemleri üzerinde birer kırmızı ışık bulunur ve hız limitinin üzerinde yaklaşan araçların tam geçişi sırasında bir anda yanıp sönerler. Bu durum ihlalin kaydedildiği ve fotoğraflandığı anlamına gelir.

Bazı durumlarda aracınızın sınıfına göre farklı hız sınırları olduğundan hız limitinin altında olsanız dahi flaş patlayabilir. Bu durumlarda yoldaki gerçek hız limitini baz almanız gerekir.

Yazı Özeti
EDS Cezaları Kaç Günde Gelir ?
İçerik
EDS Cezaları Kaç Günde Gelir ?
Açıklama
Gelişen teknoloijiyle birlikte bu işlem çok kısalmıştır. E-devlet sistemi üzerinden size yazılan cezaları 1-3 gün içerisinde görebilirsiniz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here