Renault Latitude İnceleme

Renault’un D sınıfı modellerinden olan Latitude, Talisman’dan önce satışta olan markanın üst segmentiydi. Ufak dış makyajlar ve iç kısımdaki birkaç değişim Latitude kasaları arasındaki farklılıklar. Latitude kelimesi İngilizcede özgürlük anlamına geliyor. Anlamının otomobile uyumunu incelememizde göreceğiz.

Renault Latitude Dış Tasarım

İlk olarak ön kısma baktığımızda kaput ve farlar haricinde belirgin bir değişim görmüyoruz. Kaputun üzerinde iki adet çizgi var ve aracı güçlü gösteriyor. Farlar da önceki modele göre biraz daha karartılmış ancak çok farklı değil. Genel olarak ön kısım önceki model ile aynı.

Latitude’a yandan baktığımızda iki parçalı komple cam olan tavan ve jantlar dikkatimizi çekiyor. 17” jantlar Executive donanımında standart olarak sunulmakta. Otomatik kapanan ve kör nokta uyarı sistemine sahip dikiz aynaları standart olarak geliyor. Cam tavan sistemi ise opsiyonel olarak alınabilmekte.

Arka kısma geldiğimiz zaman farların tamamen led olduğunu görüyoruz. 2.0 motor tercih edildiğinde çift egzoz çıkışı ile geliyor. Latitude yazısı önceki modellerdeki gibi plakanın üzerine konumlandırılmış.

Renault Latitude İç Tasarım

İç kısma baktığınızda ilk an bu modeli E segmentinden olduğunu düşünüyorsunuz. Ön konsol oldukça geniş ve zengin görünüyor. İç kısımda deri döşeme kullanılmış. İsteğe göre renk seçilebiliyor. Konsolun üzerinde dokunmatik ekrana sahip bir navigasyon sistemi mevcut. Ayrıca üç bölgeli klima da var.

Ekran dokunmatik ancak sürüş sırasında vs. kullanım kolaylığı için vites arkasına böyle bir bölüm koyulmuş ve gerçekten işe yarıyor. Standart olarak elektronik el freni mevcut. Ön koltuklarda ısıtma mevcut ve şoför koltuğunda ekstradan masaj fonksiyonu özelliği var. D segmentindeki otomobiller arasında bulunması bir hayli zor olan bir donanım bu modelde mevcut.

İlginizi Çekebilir  Seat Ibiza 1.0 TSI 110 HP DSG İnceleme

Yeni Latitude konfor odaklı bir otomobil olduğu için yumuşak bir süspansiyon kullanılmış. Bazı durumlarda otomobil yoldan çıkmaya meyilli olsa da ESP sistemi çok iyi şekilde çalışarak aracın doğru yolda gitmesini sağlıyor. Yüksek hızlarda yol tutuşu sınıfına yakışır düzeyde.

Renault Latitude Motor

Gerek donanım, gerekse tasarım olarak tam bir D sınıfı olan Latitude, motor olarak da sınıfına yaraşır bir performansa sahip. 1.5 Dci ve 2.0 olmak üzere iki versiyona sahip olan model ülkemizdeki vergilendirmeler nedeniyle çoğunlukla 1.5 Dci motor ile satılıyor.

EDC şanzıman sistemine ve 6 ileri vitese sahip olan motor maksimum 184 km hıza ulaşabiliyor ve 0-100km hızlanmasını 14.2 saniyede tamamlıyor. 1600 kg ve 1.5 motor için iyi bir değer. Ortalama bir sürüş ile 5.7 litre gibi rakamlar görülürken şehirler arası yollarda 4 litre dolaylarında bir tüketim görülmekte.

Yeni Latitude 1.5 Dci Executive modeli 105.300 lira satış etiketine sahip. Latitude artık yerini Talisman‘a bırakmış durumda ve sıfır olarak satışı yapılmıyor. İkinci el piyasasında ise 50-100 bin lira aralığında aracın donanım, kilometre ve kondisyonuna göre geniş bir fiyat skalasında satılmakta.

Renault Latitude İkinci El Durumu

Birçok donanımı olması ve kanıtlanmış ekonomik dci motorları ile piyasada çokça kullanılan Latitude’ın ikinci el piyasası maalesef markanın diğer modelleri Megane ve Clio kadar hareketli değil. Elektronik donanımlarında yaşanan arızalar ve kronik problemleri sebebi ile tüketiciler biraz önyargılı olarak aracı incelemekte.

Kaliteli bir ekspertiz firmasında, aracı almadan önce dikkat edilmesi gereken noktalar incelenirse ve kısa zamanda satış amacı yoksa Latitude fiyat/performans bakımından sahibini oldukça mutlu edecektir.

Yazı Özeti
Renault Latitude İnceleme
İçerik
Renault Latitude İnceleme
Açıklama
Birçok donanımı olması ve kanıtlanmış ekonomik dci motorları ile piyasada çokça kullanılan Latitude'ın ikinci el piyasası maalesef markanın diğer modelleri Megane ve Clio kadar hareketli değil.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here