Rektifiye Nedir? Motor Rektefiye Fiyatları 2022

İçten yanmalı motorlar çok uzun ömre sahiptir. Ortalama 500-700 bin km boyunca sorunsuz çalışabilecek şekilde tasarlanan motor blokları belirli bir süre sonra kompresyon kaçırmaya, yağ yakmaya başlar. Motor segmanlarının aşınması, pistonlar üzerindeki tahribatlar arabanın çalışmasını zorlaştırır.

motor yenileme işlemi

Rektefiye Nedir?

Rektefiye; motordaki ömrünü doldurmuş parçaların talaşlı cihazlar ile bir dizi işlemden geçirilerek motorun tekrar sorunsuz çalışabilecek durumuna getirilmesi yani yenilenmesi işlemidir. Rektefiye yapılırken motor içerisinde parça değişimi yapılmaz.

Motor Revizyonu Nedir?

Motor revizyonu; Ömrünü doldurmuş motorların piston, krank mili, segman gibi parçalarının sıfırı ile değiştirilmesi ile yapılan onarım işlemidir. 

Rektefiye ile sıkça karıştırılan motor revizyonunun en büyük farkı parçaların değiştirilmesidir. Rektefiyede ise tüm parçalar özel cihazlar ile onarılır ve daha düşük bir maliyet ortaya çıkar. Motor revizyon işlemi işçilik açısından daha kolay oluşu ve yeni motorların talaşlama eşiğinin düşük oluşu nedeniyle sıkça tercih edilmektedir.

Rektifiye Ne Zaman Yapılır?

Kelime anlamı olarak “düzeltme” kelimesine karşılık gelen bu işlem;

 • Aracınızın yağ tüketim değerleri üretici limitinin üzerlerinde ise. (Genellikle 1000 km’de 1 litre yağ tüketimi tavan değerdir.)
 • Motorun performansı eskisi gibi değil ise.( Revizyon isteyen motorlarda genellikle kompresyon tam sağlanamadığından performans düşer.)
 • Motorun ilk çalışması zorlaştıysa.(Tek başına bir neden değildir, akü vs. de sebep olabilir.)
 • Egzozdan yoğun mavi duman çıkıyor ise.(Yağ yakan araçlarda mavi duman görülür.)
 • Bakımsızlık veya parça arızası sebebi ile triger kayışı kopmuş ise. (Triger koptuğunda pistonlar ve subaplar birbirine çarpar ve kullanılamaz duruma gelir.)
 • Motor parçaları artık yeterli yağlanamıyor ve aşağıdaki videodaki gibi yatak sesi geliyor ise rektifiye işlemi gerekiyor demektir.
İlginizi Çekebilir  Webasto Nedir? Webasto Nasıl Çalışır?

Motor Rektefiye Fiyatları 2022

İçten yanmalı motorlar ne kadar doğru kullanılırsa kullanılsın sürekli aşınma halindedir ve belirli bir ömürleri vardır. Yukarıda sıraladığımız belirtiler sonrasında aracınızı motoru rektefiye ettirmek için götürdüğünüzde aracın modeli, motorun durumu ve bulunduğunuz şehre göre değişken bir fiyat çıkacaktır.

Eğer eski bir aracınız var ise motor parçaları rektefiye ile tekrar kullanılabilir hale gelebilecekken modern motorlarda revizyon yapılması gerekebilir. Ayrıca motor revizyonu işçiliği de şehirden şehre büyük farklılıklar gösterebilmektedir. Eğer aracınıza motor revizyonu yaptıracaksanız parçaları kendiniz satın alarak maliyetinizi azaltabilirsiniz.

Dizel Motor Rektefiye Fiyatları 2022

Örnek olarak çok kullanılan 1.3 Multijet motorunun tüm parçalarının yenilenmesi ile 5-7 8-15 bin lira aralığında, rektefiye işleminde ise 4-5 10 bin lira dolaylarında tutabilmektedir.

2022 benzinli motor rektefiye fiyatları ise ortalama 10-20 bin lira aralığında olmakta. Benzinli araçların motor bloklarının hafif olması ve daha az parçadan oluşması sebebiyle fiyat dizelden düşük olmaktadır.

motoru rektefiye edilmiş araba

Motoru Rektefiye Edilmiş Araç Alınır Mı?

Motor yenileme işlemi, arızaların giderilerek motorun sorunsuz çalışmasının sağlanması işlemidir. Almak istediğiniz aracın motoruna yapılmış işlemleri güvenilir bir servis veya ekspertiz firmasına inceletip onay aldıktan ve motor rektefiye faturası var ise alınabilir.

Sonuç olarak sıfırlanmış bir motora sahip olacağınızdan aracınız daha uzun süre kullanılabilecektir. Ancak, işlemin belgeleri yok ve kalitesiz bir işçilikle yapılmış ise size ekstra sorunlar açabilir ve tekrar satarken ciddi zararlar edebilirsiniz.

Kısaca, işinin ehli bir yerde, belgelenmiş şekilde yapılmış motor revizyonlu araç alınabilir.

Yarım Motor Yapılmış Ne Demek?

Motorun yağ yakmaya başlaması sonucu üst kısımdaki sibopların, silindir kapak contasının ve piston segmanlarının değiştirilmesi işlemine yarım motor yapılmış denmekte. Genel olarak segman atmak ile karıştırılmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Z Rot Nedir? Z Rot Arızası ve Değişimi

Rektefiye Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Motor yenileme işlemi ile tüm hareketli parçalar onarılmakta veya değiştirilmektedir. Bu parçaların yüzeylerinin birbirlerine alışması, uygun şekilde çalışabilmesi için rodaj veya diğer adı ile alışma süreci olmaktadır. Rektefiye sonrası;

 • İlk 500 km ani kalkışlar, motorda yüksek devirlere çıkışlar önerilmez.
 • Motor soğukken yüksek devire çıkmak yeni yapılmış motorların silindir ve pistonlarına zarar verebilir.
 • Mutlaka yağ seviyesini her 100-200 km’de kontrol ederek olağan dışı bir eksilme durumunda yol yapmadan servise başvurmanız gerekir.

Rektifiye Edilmiş Motor Nasıl Anlaşılır?

Motorun üst koruma kapağını söktüğünüzde blok ile bağlantı vidaları, karter vidaları vs. gibi rutin bakımlarda sökülmeyen parçalar işlem görmüş ise rektifiye edilmiş olabilir.

Özellikle eski otomobillerde kompresyon testi yaptırarak silindir içi basıncı ölçtürebilirsiniz. Örneğin 500 bin km’deki bir aracın motoru fabrikasyon değere yakın bir kompresyon değeri veriyor ise motor yenilenmiş olabilir.

Aşağıdaki videoda kompresyon testinin yapılışını detaylı şekilde izleyebilirsiniz.

 

Yazı Özeti
İçerik
Motor Rektefiye Fiyatları 2021
Açıklama
Yukarıda sıraladığımız belirtiler sonrasında aracınızı motoru rektefiye ettirmek için götürdüğünüzde aracın modeli, motorun durumu ve bulunduğunuz şehre göre değişken bir fiyat çıkacaktır. Ortalama 5 ila 10 bin lira alığında maliyet çıkmaktadır.

89 YORUMLAR

 1. 1.3 dizel aracıma rektefiye yaptırdım silindir kapağı ve motor bloğunu ben almama rağmen ustam bana 8 bin lira hesap çıkarttı. Yorumlarda okuduğum kadarı ile 4 yada 5 bin civarı deniliyordu. Fena kazıklanmışım gibi hissediyorum. Fikri olanlar yorum yazabilir mi lütfen.

  • Merhaba, yağ pompası, triger, baskı balata gibi yan parçalar değiştirildi mi? Ek yapılan işleri de söylerseniz ona göre normal veya anormal diyebilirim.

  • Merhaba,
   Motorun durumuna, bulunduğunuz şehre göre değişir. Eğer yağ pompası, krank gibi parçalar da değişirse 10 bin civarı bir maliyet çıkacaktır.

 2. Hocam aracım 1.8 ford eskort. Performansı %53 aşırı yakıt tüketiyor bayırlarda bayılıyor. Ben komple sıfır motor attırsam veya rektefe ettirsem ne kadar ücret çıkar. Birde fordun kendi servisine götürcem

  • Merhaba, aracınızın muhtemelen segman ve pistonları tamamen kompresyon kaçırıyor artık. Güncel piyasayı bilmiyorum ancak özel serviste 7-9 bin arası bir tutar çıkar gibi. Bunun için yetkili servise gitmenizi önermem, şehrinizdeki kaliteli bir özel serviste yaptırabilirsiniz.

 3. Hundai era dci aracim hararet yapti yolda kaldim geredeye cektirdim 9 tl dediler istanbula getirdim tamamen orjinal parca baski balata yedek sogutma dahil 10650 tl tututu usta 2500 rektefiye 1500 145000 tl ye oldu cekici 1250 geredede usta kapa ac ti 400 17000 tl oldu bu nasilbir masraf anlamis degilim baski balatada zincirde var tabi offfffffff

  • Merhaba, keşke en başta sandık motor olarak komple sıfır motor alsaydınız, yaklaşık olarak benzer fiyatlarda direk sıfır bir motorunuz olurdu.

 4. 2009 corolla 3 silindirde yatak dokmus 3 ayri yere goturdum biri pistonlar velan degisir 13 bini bulur dedi biri krank milinede zarar gelmissie 20 bini bulur dedi en son 3 tamirciye goturup motoru actirdim fiyat net olsun diye oda acti dagitti 15 bine tekabul etti yapim asamasinda su anda aracim 2009 dizel otomatik corolla bu zaman icinde sandik motor 40 bin kusur cikmalarda 13 ile 15 bin arasiydi tabi cikma alipta basimi agritmaktamsa rektefiye yoluna gittik

  • Rektefiye yaptırdığınız yer size onarım sonrası garanti veriyorsa sandık motordan mantıklı olacaktır. Eğer motoru sıfır almazsanız sandık motorların da öngörülemeyen arızaları çıkabiliyor ayrıca ruhsata işletme süreci vs. biraz uğraştırıcı olabiliyor.

 5. 2008 1.5 dci seymbolle yolda kaldim sanayiye cektirdim calistirdik motor yag kapagindan ve yag cubugundan ufleme yapiyor rektefiye olacak dendi usta 15 binin altina dusmez masrafi dedi okadar tutarmi rektefiye masrafi

  • Merhaba,
   Komple piston, krank, yağ pompası, üst kapak, siboplar, triger vs. değişecekse maalesef güncel fiyatlar ile o tutarlar çıkabiliyor. Sizden tavsiyem ustanızdan parçaların listesini alıp parçaları kendiniz almanız. Sadece ustanıza ve rektefiyeciye işçilik verirseniz daha ucuza bitirebilirsiniz.

 6. İyi günler 91 model doğan l var aracım yağ yakıyor rektefiye yaptırcam ortalama ne kadar tutar ayrıca rektefiye değilde sekman attırsam ne kadar maliyeti olur sekman sağlıklı olurmu

  • Merhaba,
   Ortalama 2500-3500 arası bir masrafı olur motor yaptırmanın yüksek ihtimal. Segman attırmak yarı yarıya düşürür ancak aracınızın pistonları vs. de kötü durumdaysa kısa sürede tekrar yağ yakmaya veya düzensiz çalışmaya başlar araç.

 7. 2015 1.6 dizel jeta 133 binde aracım var eski sahibi yazılımlı kullanmış ben eski haline cevirdim gerkli olan turbu enjektör vesayre bakımı yaptık ama hala ilk saguk çalışmada yoğun beyaz duman atiyor motorda tekleme var biraz ısınınca tekleme duman azaliyor tekleme komple kesiliyor gibi ama duman atma az az da olsa devam ediyor araçtaki partikül sökülmüş başka araçtan sokup denemek amaclı taktim ilk çalışmada hiç duman atmadı tekleme biraz vardı ama beli bir sore sonra tekrar ara ara beyaz duman atı motorun sokulmes ibakılması gerek dediler ne yapmalıyım ne masraf tutar

  • Merhaba, Egr sistemine baktırdınız mı? Soğuk motorda yoğun duman olması genellikle egr kaynaklı çıkabiliyor dizellerde. %99 ihtimalle iptal edilmiştir ancak doğru iptal edilmediyse dumana sebep olabiliyor.

 8. Merhaba 2010 model Renault Megane 2 1.5 DCI motorlu aracımda ilk çalıştığında beyaz duman atıyor soğukken rölanti düşüyor. Rektifiye gerekirmi gerekirse ne kadar tutar

  • Merhaba,
   Aracınızdaki sorun egr gibi görünüyor. Öncesinde aracınızın egr valfini kontrol ettirebilir misiniz?

 9. Arkadaşlar, 2001 1,3 Accent benzinli, tüplü aracımı çok sevdiğim için motorunu yaptırıp binmeyi düşündüğüm den motor yaptırmaya karar verdim. Keşke öyle binseydim. Bu arada Antalya da kesinlikle usta yok aracınız bozulursa falan çekiciyle memleketinize götürün bildiğiniz ustaya yaptırın. Neyse motoru 2017 de komple yaptırdım. hiç işlem görmemiş motorumun üst kapağı 2 rektefiyecinin elinde pert oldu çok taşlamışlar sibop boyları kurtarmadığından yeni kapak almam gerekti, çıkma 1,5 kapak buldular uyarmı sorun çıkarır mı dememe rağmen parasını verdim aldık. Sorum şu aracım o gün bugündür Hararet yapıyor suyu tahliyeden boşaltıyor. Bu arada pistonlar 0,50 oldu komple motor yaptırdım. Devir daimine kadar herşey değişti. Sorum şu 1- Bir araçta motor kaç kez yapılabilir 2 – 1,3 motora 1,5 kapak uyarmı, bir sorun yaratır mı 3- 1,3 kapak alsam değiştirtsem aracım düzelirmi? 4- Antalya da merkezde güvenilir iyi bir usta önerileriniz varmı???? Biraz uzun oldu bu kadar sene sonra çaresizlikten yardım istiyorum. Özür dilerim ?

  • Merhaba,
   Araçta kaç kez motor yapılabilir sorusu değişken. Aracın hararet durumu, yağ yakması vs. motor bloğuna farklı zararlar verir. Ortalama 2 kez taşlama yapılabiliyor eski motorlarda.
   1.3 motora 1.5 kapak olmaması gerekir. Conta tam basmayacağından basınç farkları olması muhtemel, suyu da bu yüzden atıyor olabilir. Facebook’ta Hyundai gruplarına üye olup usta tavsiyesi istemenizi öneririm. Sorun kapak değişince düzelecek gibi görünüyor.
   Geçmiş olsun.

 10. Sayın Aziz Erkan Budak cevabınız biraz olsun beni rahatlattı yarın birkaç usta ile görüşmek için sanayiye gideceğim. İnşallah dediğiniz olur bende bu kafamı kurcalayan sorundan kurtulurum. Teşekkürler

 11. Merhaba 2007 model pejo partner 2000 hdi advanture
  Motor yapılacak
  Sıfır motor bulma şansımız var mı?
  Bulamazsak ortalama fiyat ne olur ?
  İşçilik ?
  Rektefiye?
  Parça fiyatları?

 12. Merhaba,
  1.4 VW 2004 Polo Basicline Benzinli ortalama rektefiye fiyatı nedir. Yağ pompası, krankda değişecek.
  Ortalama Parça fiyatları nedir ?
  Ortalama işçilik fiyatları nedir ?
  Cevaplarsanız sevinirim.

 13. Merhaba,
  2010 golf 6 1.6 TDİ Dsg Aracımda hararet sorunu var. termostat müşür ve devir daim komple değişti fakat sorun hala devam etmekte ama conta yakma belirtileri yok ne gibi bir yol izlemeliyiz.

  • Merhaba,
   Radyatöre baktırdınız mı? Araçta su eksiltme problemi var mı? Aklıma gelen son ihtimal radyatör tıkanması oluyor.

 14. 98 model toyota yağ yakıyor vs motoru yaptırmak istiyorum komple maliyeti ortalama ne kadar olur ortalama olarak

  • Merhaba,
   Araçta değişecek parçalara göre fiyat değişkenlik gösterir ayrıca bulunduğunuz şehre göre de işçilik fiyatları değişkenlik gösterebiliyor.

 15. Merhaba. 2010 Chevrolet Cruze 1.6 benzinli aracımın 4.üncü pistondan bujiye yağlanma yapıyor. Usta ya götürdüm komple motor yapılacak 10 15 bin masraf olur dedi sizce ne yapmalıyım tşk

  • Merhaba,
   4.piston segmanları aşınmış muhtemelen. Aracınızın kilometresi nedir? Eğer kilometre düşükse sadece 4.piston ve segmanları değişebilir ancak kilometre yüksekse ileride tekrar motor indirmemek için komple motor yaptırmanızı öneririm.

 16. Merhaba,
  V6 Motor Infiniti FX35 ( Nissan) Benzin / LPG Rektive LPG Dayanikli Sibob ve Sibop yatakyüzük kaca yaparsiniz?

  • Merhaba,
   Biz sayfamızda sadece bilgilendirme yapıyoruz, onarım fiyatlandırması konusunda net bir fiyat verme şansımız maalesef yok.

  • Merhaba,
   Değişmesi gereken parçalara göre değişkenlik gösterecektir, bulunduğunuz şehirdeki bir Renault özel servisine giderek parça listesi çıkartmanızı ve sonrasında maliyet hesaplamanızı öneririm.

 17. merhaba,
  2006 bmw 5.35d 350 bin km’de araç. İstanbul’da sandık motor veya revize fiyatları nedir acaba? bir de hazır motor değişecekken 2007 sonrası lci motoru ve şanzımanı alsam benim araca uyum problemi olur mu? motor aynı şanzıman farklı diye biliyorum. toplam maliyeti ne olur?

  • Merhaba,
   Şanzıman değişimi sonrası şaft uyumu vs. olmayabilir. Detaylıca araştırmanız gerekir. Güncel sandık motor fiyatları 30-50 aralığında değişecektir muhtemelen güncel döviz kurları ile.

 18. VW 2003 Polo 1.4 TDI rektefe revizyon yapıldı. Bir çok parçası değişti 18.000TL tuttu. Hepsi dahil. Fiyat uygun mu?

  • Merhaba,
   Turbo, radyatör, debriyaj gibi yan parçalar değiştiyse, soğutma sistemi vs. kontrol edildi ise normale yakın sayılabilir.

 19. İyi günler benim Opel Vectra 2.0 cd 92 model aracım var rektefiye olacak ortalama ne kadar gider Niğde Merkez deyim önceden arabayı vurdurarak çalıştırdıydım şimdi motordan tak tak sesler gelmeye başladı ve giderek tak tak olan ses yükselmeye başladıydı bunun için ne yapabilirim ve masraf ne gider

  • Merhaba,
   Motoru vurdururak çalıştırdıktan sonra sesler arttıysa pistonlar subaplara çarpıyor olabilir hafiften. Üst kapak ve piston değişimi gerekecek.
   Parça, işçilik fiyatına bağlı olarak 10-12 arası bir tutara bitebilir gibi sadece motor parçaları ile onarım olursa. Debriyaj, triger, termostat vs. işin içine girerse fiyat katlayacaktır.

 20. Merhabalar 2005 255000 km de megane 2 1.5 dci aracım 1000 km de 1 lt yağ eksiltti uzun yolda gelirken arada aynadan beyaz, gri duman attığını gördüm ama sürekli atmıyor ayrıca içeriye yağ kokusu da geliyor, çekişinde bir problem yok gibi motor rektefiye mi istiyo ve istiyorsa maliyeti tahmini ne kadar olur teşekkürler

  • Merhaba,
   Aracın motorunda gözle görülür yağ kaçakları var mı? Bir de beyaz duman demişsiniz araç daha önce hararet gördü ve su eksiltme de var sanırım.
   Motorun incelenmesi gerekir ancak yağ eksiltme miktarını göz önüne alırsak rektefiye gerekiyor.

 21. Merhaba aracım Ford focus 2001 1.6 LPG’li arabamda subab sesi var çalışırken alıp veriyor ne yapmam gerektiğini bana söyleyebilirmisiniz?

  • Merhaba,
   Lpg’li araçlarda motor iç ısısının normalden fazla olması sebebiyle subap erimesi olabiliyor. Aracınızda subap erimesi başlamış olabilir. Kaliteli bir serviste üst kapak revizyonu ve subap değişimi yaptırabilirsiniz.

 22. aracım 2004 model opel meriva benzinli silindir 1 de tekleme var komple motor yapılması gerekirmi yaklaşık 1 yıl önce devirdaim pompası patladığından üst kapa taşlandı sboplar değişti tekrar kapak taşlaması spoplar seğişmesi gerekirmi?

  • Merhaba,
   1.silindirde tekleme var ise ateşleme bobini ve bujide sorun aranmalı ilk seferde.
   Bu parçaları kontrol ettirdiniz mi?

 23. Merhaba

  2013 Opel Corsa 1.2 d aracımız motor arıza lambası yanmıştı. Geçici arıza deyip ışığı söndürüp gönderdi bir usta. Daha sonra yolda araç istop etti. Çekici ile başka bir ustaya götürdük, gizli hararet yapımış denip 10 bin tl masraf çıkardı. Conta, piston,pompa, triger vs.

  Bu kadar kısa mesafede böyle bir sorun olması normal midir?

  Daha önce de pompadan dolayı hararet yapmıştı, uzun mesafedeki ustaya götürmüşdüm dumanlar içinde ancak sadece pompa değiştirilerek az bir masraf tutmuştu.

  • Merhaba,
   Araçta su eksiltme oldu mu? Hararet yapsa aracınız kırmızı hararet lambasını yakardı. Size tavsiyem aracı farklı kurumsal bir servise çektirmeniz. Sorun yüksek ihtimalle daha basit bir durumdan kaynaklanıyor.

   • Evet ustaya vardığımda su haznesi boştu.
    Araçta hararet lambası bulunmuyormuş. Ondan uyarı vermemiş.
    Usta başladı işlemlere. İnşallah yanlış bilgi vermemiştir.

    • Aracınızda kırmızı hararet lambası bulunuyor. Su kaynayınca göstergede kırmızı ikaz yanıyor. Ancak su bitmiş ve motor içerisinde ciddi bir su sızdırması yoksa conta kaynaklı olma ihtimali yüksek.

 24. S.a 2011 Opel Meriva 1.4 turbo su ekledim kapağı kapatmayı unuttum araç jonta yaktı rekteve olcak dendi maliyeti nolur yardımcı olur musunuz

  • Merhaba,
   Araç kendisi mi stop etti yoksa siz mi hararet ışığını fark edip aracı stop ettiniz?
   Eğer ışığı fark edip sağa çektiyseniz conta değişimi ile kurtaracaktır. Ortalama maliyeti 2000-3000 arası olur diye tahmin ediyorum.

 25. S.a fiat punto 2010 1.4 8v hem benzinde ve hem tüpte tekleme ayrıca arabada çekiçte düşüş vardı motor çok sarsıntılı çalışıyordu ve rölntide al ver yapıyordu. Ben yetkili serviste buji ve buji kablosu,bobin, krank sensörü ve boğaz kelebeğini değiştirdim. Yine aynı değişmedi en son çare üst kapak açıldı supoplar yenilendi ve usta arabanın yatak sardığını söylemesi üzerine motor revize edildi işçilik 1750 TL isteniyor çok mu ayrıca acaba parçalar 3000 revize 1000 subapları yapan usta da supolarzın iyi olduğunu yine de taşlama yaptı ve lastiklerini komple değiştirdi o da bana acıdı 300 istedi bilgi verirseniz sevinirim

  • Merhaba,
   Rektefiye için özellikle yetkili serviste yapılan bir motor yenileme işçiliği için fiyat çok düşük kalmış gibi. Değişen parçalar arasında piston, segman ve kapak rektefiye ücreti var mı? Yoksa sadece segman yapılıp mı kapatıldı araç?

 26. Merhaba,

  1.4 tdi polo araca sahibim, egr değiştirildi, turbo revize edildi, yağ pompası, filtresi ve yağı değiştirildi fakat aracın turbosu tekrar eski haline geliyor. Motor rektifiye ile motorda hasarlı parça olup olmadığına bakılmak isteniyor. Öngördüğünüz bir problem var mıdır? Bu işlem ücreti ne kadar tutar? Teşekkürler.

  • Merhaba,
   Turbonun arıza yapmasına olanak sağlayacak durumlar; intercooler, hava hortumları, yağ pompası gibi parçalar. Turbo doğru şekilde revize edilmemiş olabilir mi?

 27. Merhaba 2010 model doblo 1.6 multijet aracım segman kırıldı yağ yakıyor araba şuan aşırı derecede rektefe gerekli parçacı 26 bin lira fiyat çıkardı egr de dahil

  • Merhaba,
   Komple motor yapılacaksa turbo revizyonu, baskı balata dahil normal sayılabilir. Motor rektefiyesi hariç hangi parçalar değişecek?

 28. Merhabalar 2010 model insigna aracım vuruldu yapmakta motor ustası yağ şu kaçakları triger kapısını değiştirdi se hala gitmedi.4.500 TL para istedi bu işlemler için
  Şimdi rektöre yapılması gerektiğini soyluyor bunun içi fiyat henüz vermedi sizce ne yapmalıyım. Daha yeni aldım araci aldığım kişi kabul etmiyor davaya hazırlanıyorum aracına kullanmam gerekmekte bu süre zarfında. 249 km

  • Merhaba,
   Sorununuzu tam anlayamadım. Aracı yeni aldınız ve triger değişiminde ustanız motorun rektefiye görmesi gerektiğini mi iletti?

 29. Merhaba. 1999 polo HB 1.6 220.00 de AEE motor kodu araçta 750 km veya 1000 km de yarım litre, 1 litre yağ eksiltmesi yaşatıyor. Motor ısındıktan sonra beyaz mavi yoğun duman atıyor. Özellikle motor sıkıştırılırsa dumanı hemen atıyor. Araçta çekişte sıkıntı yok seri ve hızlı ama yağı içiyor. Motor rektifiye için şu anda güncel tutar nedir teşekkürler.

  • Merhaba,
   Araçta değişecek başka sürpriz parçalar (triger, baskı balata) hesaplanmadan 20 bin gibi bir tutarı bulabilir. Komple motor yapılırken parça tutarları ciddi oranda yükselmiş durumda.

  • Merhaba,
   Araçtaki yan parçalar(triger, debriyaj, radyatör vs.) gibi parçalar hesaba katılmaz ise sadece motor yenileme için 15-20 bin gibi bir maliyet ortaya çıkacaktır.

 30. Aziz bey merhaba aracın Ford Fiesta 2006 model dün yağ göstergesi yanınca müsait yerde durdum ve su deposunun yağ ile dolduğunu gördüm ayrıca yağ çubuğunu kontrol ettiğimde yağ hiç kalmamisti. Çubuk kuru müsait biyere çektik çekiciyle alacağız benim durumumda araç motoruna ne gibi zarar vermiş olabilirim maddi olarak büyük sıkıntılar çıkarır mı?

  Tesekkurler

  • Merhaba,
   Aracınız dizel mi? Büyük ihtimal yağ soğutucunuz patlamış ve uzun süre bu şekilde kullanmışsınız.
   Araç yağ lambası yaktığında hemen sağa çekip servise çektirmişseniz yağ soğutucu değişimi ve sistem temizliği ile sorun çözülebilir.

 31. Merhaba aracim ford fiesta 2006 1.4 benzinli.bugün eve dönerken kapurttan dumam ciktigini fark ettim hic bir hararet gostergesi de anormal degildi. Araca yağ koydugumuz yerden duman cikiyodu ve su kaynamış haldeydi. Araci evin onune park ettim calistirdigimda tekrar beyaz duman cikiyor bir yerden yağ kaciyor ve cikan yağ isidan dolayi yaniyor gibi ne olmuş olabilir yardimci olabilirmisiniz

  • Merhaba,
   Conta yanmış olabilir. Conta yandıysa motor basıncı yağa geçiyor bu da yağın dışarı akmasına sebep oluyor olabilir.
   Vakit kaybetmeden servise başvurmanızı öneririm.

 32. 1.6 jetta benzin LPG motor yaptırma Birtane pistonda delik oluşmuş araba kendini istop etmiş komple yapılma fiyatı ne olur acaba 2006 model

  • Merhaba,
   Güncel fiyatlar sürekli değiştiği için buna net bir yanıt vermek zor maalesef.
   Birkaç parçacıdan fiyat almanızı öneririm.

   • Merhaba iyi günler benim 2008 1.4 d4d Toyota Corolla var ve bunu motor refekteye girecek sizin tahminizce ne kadar masraf çıkar

    • Merhaba,
     Bulunduğunuz şehre, servise ve değişecek parçalara göre fiyat değişkenlik çok gösteriyor.
     Birkaç farklı servisten ve parçacıdan fiyat almanızı öneririm.

 33. Aracın üst kapak çatlak çıktı daha sonra yaptırdık yeni kapak falan işte 2 ay gibi süre sonra sabahları ilk marş da 20 saniye falan duman atıyor ustaya tekrar götürdüm yağ yakıyor dedi araç focus 1 2.0 motor ne gibi işlem uygulanacak ustam bu araca maliyet neye çıkar tskler

  • Merhaba,
   Araç beyaz duman atıyorsa genelde yanma odasına su gelmesinden dolayıdır.
   Araçta su eksiltme gibi bir problem mevcut mu?

 34. Merhaba ustam aracım Chevrolet lacetti 2008 model 1.6 benzin-lpg li motor aracımda yağ eksiltme oluyor.Usta motor yapılması gerekir dedi.15-20 bin TL arası masraf çıkar dedi.Sizin yorumunuz nedir .Eksozdan beyaz,maviye çalar duman oluyor.Özellikle sabahları.Aracın çekişinde anormal bir durum yok.Motor çalışırken hemen hemen hiç ses yok.Sizce motor rektefe edilmeli midir.Edilicekse rektefe veya revize masrafı nedir.yardımcı olurmusunuz.

  • Merhaba,
   Aracınızda 1 bakım aralığındaki yağ eksiltme miktarı nedir? Aracın çekişinde, gidişinde sorun yok demişsiniz ancak her 1000-2000 km’de bir yağ minimuma düşüyor ise kısa sürede motorun rektefiye edilmesi gerekir elbette.

   • Erkan ustam bu gün tekrar başka bir ustaya gittim.Aracın sadece üst motor kısmının yapılması ile düzeltilebileceğini söyledi Piston,Selman.lastik ve silindir contası.Araç ortalama 2000 km de yarım yada bir lt ye yakın yağ eksiltme ye başladı.Yalnız son 2 yıldır yağ markası devamlı değiştirildi.Bir başka usta yağdan olabilir dedi.Piyasada sahte yağ çok fazla var ve koyduğumuz yağın içeriğine göre araca uyumlu olmayabileceğini söyledi.Sürekli 10/40 tam sentetik yağ kullandık fakat her defasında yağ markası değişti. sizce yağdan olabilir mi ,? Ayrıca sadece yarım motor yaptırmak mantıklı mı ? Teşekürler değerli zamanınızı ayırdığınız için.

    • Merhabalar,
     Aracın pistonlarında bloklarında sıkıntı yok ise yarım motor da yapılabilir. Buna zaten ustanız üst kapağı açınca kontrol edip müdahalesini yapacaktır.
     Dediğiniz şekilde çok fazla sahte yağ var. Size tavsiyem bulunduğunuz şehirde ilgili yağ markasının yetkili bayisinden yağ almanız.(Bunu da yağ markasının web sitesinden öğrenebilirsiniz.)

 35. Aziz Bey merhaba, Ben sivas merkezde 1.6 hdi peugoet 307 sahibiyim, modeli 2006. km 410 BİNDE
  siyah duman atmak ta ve çekişi çok düştü. Turbo. egr, sıfır değişti enjektör bakımları fln komple yapıldı yinede duman atımı ve çekişi düzelmedi. sizlere gitirsem aracı komple motor yenilemeye ortalama bir fiyat verebilir misiniz? teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   Kendim bir servis olmadığım için fiyat bilgisi veremiyorum maalesef ancak aracınızda yakıt sistemini kontrol ettirdiniz mi?
   Anlattığınız problemler enjektör kaynaklı gibi görünüyor.

 36. Ustam 2020 yılında 2011 model 132 binde dizel ford focus trend x araç aldım aldığım gibi yağı suyu triger seti falan değişimi yapıldı komşum olan bir ustaya gittim motor dan ses geldiğini söyledi baktım ufaktan ses geliyor ne yapıcaz dedim motor yapılacak dedi motoru komple indirilip baskı balata volant enjektörler yenilendi motoru topladık ses tekrar geliyo triger bilyasındanmış bu motorun ömrü tahmini ne kadar gider ve araç değer kaybı yaşarmı

  • Merhaba,
   Eğer araçta işlemler orijinal parça ile ve düzgün işçilik ile yapıldı ise herhangi bir değer kaybı yaşatmaz.

 37. Azîz Erkan Budak bey bende 2004 renault clio 8v araç var motor bloğu çatlamış denildi. Bütün işlemler dahil değişimi toplam kaç liraya malolur bilgi verebilirmisin. KJ7 motor kronikmiş sanırım bunlarda

  • Merhaba,
   Araçta blok çatladı ise muhtemelen bloğun çıkma olarak değişmesi gerekir, tamiri pek uzun ömürlü olmuyor.
   Araçtaki diğer değişecek(triger, conta vs.) 8-12 bin arası maliyeti olur diye düşünüyorum.

 38. Aracım cilo 1.5 turbo dizel kople rektefe yaptırdım 90 bin ama butun patclqr sıfır takıldı 2006 model normel maliyet mi dir

  • Merhaba,
   Turbo, yağ pompası vs. değişmiş ve orijinal parçalarla toplandıysa fiyat normal sayılabilir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here