Düz Vites Mi ? Otomatik Vites Mi ?

Düz Vites Mi ? Otomatik Vites Mi ?

Uzun yıllardır devam eden bu tartışmaya bu yazımızda biraz açıklık getireceğiz. Hangi vites türü daha iyi, daha pratik ve daha seri bunun araştırmasını yaptık. Piyasada yer alan, yanlış bilgilerin aksine en doğru bilgileri sizler için derledik. Düz vitesin avantajları ve otomatik vitesin avantajları neler bunları göreceğiz. Bunlara göre düz vites mi otomatik vites mi karar vermiş olacaksınız.

otomatik şanzıman
şanzıman nedir

Düz Vites İle Otomatik Vites Arasındaki Fark

En temel fark, şanzımanın çalışma şeklidir. Otomatik vites, hız ve devire vites geçişlerini kendisi ayarlamaktadır. Düz viteste ise, sürücü manuel olarak bu ayarlamaları yapmaktadır. Aradaki bu küçük fark manevra kabiliyeti, yakıt tüketimi ve sürüş konforu gibi konularda kendini belli etmektedir.

Debriyaj pedalı ve viteslerin manuel olarak yönlendirilmesi sebebiyle acemiler için genellikle manuel araçlar zor olarak nitelendirilir. Otomatik araçlarda ise sürüş için tek yapmanız gereken d konumuna almak olacaktır.

Düz Vitesli Arabanın Avantajları Nelerdir ?

Düz vites arabalar, otomatik viteslilere göre genellikle uygun fiyatlıdır. Devir değişimi ve çalışma esnasında otomatik vites araçlar, daha çok motor gücüne ihtiyaç duyarlar ve bu da yakıt tüketimi yükseltir. Düz vites bulunan araçlarda yakıt tüketimi daha azdır. Ancak çift kavrama otomatik şanzımana sahip araçlarda bu sorun giderilmiştir.

Düz vites bulunan arabaların şanzıman bakımı daha ucuzdur. Düz vitesli ve otomatik vitesli aynı model arabaların arasında bile fiyat farkı bulunmaktadır. Otomatik vites sistemi çok daha fazla parça içerdiğinden bakım ve arıza maliyetleri yüksek olacaktır.

İlginizi Çekebilir  Kia Picanto ile Nissan Micra Karşılaştırması
otomatik şanzıman nedir
otomatik şanzıman

Otomatik Vitesin Avantajları Nelerdir ?

Düz vites ile otomatik vites arasında farklar zaman içerisinde azalmaktadır. En son üretilen X-Tronic(CVT) şanzıman bunun bir örneğidir. Yol şartlarına göre şanzıman içerisindeki zincir sistemi gerilir veya esner ve vites değişimleri oluşur. Bu değerler sürekli değişerek, kesintisiz güç aktarımı sağlanır. CVT sistemi hem bakım istemeyen hem de konforlu bir otomatik şanzımandır.

Araç kullanmaya yeni başlayan kişiler için ilk tercih edilen şanzıman tipi, otomatik viteslerdir. Vites yerine yola daha çok odaklanan kullanıcılar, sürüş performanslarını gün geçtikçe arttırmaktadır. Aynı zamanda çift kavramalı şanzımanlar teknolojisi gereği çok daha hızlı vites geçişi yapabildiğinden motor performansını olumlu yönde etkilemektedir.

Hangi Vites Tipi Daha Çok Tercih Ediliyor ?

2017 yılında yayınlanan bir rapora göre %58 otomatik vites %42 düz vites satışı gerçekleşmiştir. Daha pratik ve konforlu bir kullanım sağlayan otomatik vitesler, her geçen gün daha çok satmaktadır. Otomatik vites, düz vitese göre daha çok tercih edilmektedir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here