Volkswagen Golf R vs Audi RS4

VAG grubunun güçlü modellerinden Volkswagen Golf R ve Audi RS4 bugün testimizde buluşuyor. Bakalım iki model birbirlerine ne yönde üstünlük sağlayabiliyor?

golfrvsrs4-arabahaberim-12

Yeni RS4, Audi yetkililerinin söylemlerine göre şimdiye kadar yapılmış olan en hızlı RS4. Avant RS4 ve diğer tarafımızda Golf GTI. Yeni tasarımı ve yeni teknolojileri ile Golf GTI dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Şimdi Volkswagen grubunun iki güçlü üyesini karşılaştıralım.

1-TASARIM

golfrvsrs4-arabahaberim-3

Tasarım olarak Golf geçen yıl yenilenmiş olsa da tamamen yeni bir yüze sahip. Audi de aynı şekilde bu yıl bambaşka bir kimliğe büründü. Golf’te yeni led farlar, alçaltılmış süspansiyonlar ve özel GTI bodykitleri sportifliği sağlamış. RS4 ve Golf Gti’nin dikiz aynaları ve tavan rayları gri kaplama ile renklendirilmiş.

golfrvsrs4-arabahaberim-2

İki otomobilde de 19″ jant mevcut. Ayrıca opsiyonel olarak adaptif süspansiyon paketi de ekletilebiliyor.

2-İÇ TASARIM

golfrvsrs4-arabahaberim-19

Audi’nin klasik iç tasarım anlayışı RS4’e de uygulanmış. RS logolu spor direksiyon ve özel vites A4’ten farklı ayrıntılar. Ayrıca spor RS işlemeli koltuklar da RS4 ile standart olarak sunulmuş. Konsoldaki klima butonları, ekran vs. şoför odaklı tasarlanmış ve iç tasarımın oldukça sportif görünmesi sağlanmış.

golfrvsrs4-arabahaberim-18

Golf GTI modeli de RS4 gibi şoför odaklı tasarlanmış ve konsoldaki düğmeler, ekran vs. hafif açılı bir şekilde. Özel GTI direksiyonu ve GTI pedalları sportif detaylardan.

3-MOTOR

İki modelin de hiç şüphesiz en önemli parçası kaputun altında yatıyor. GTI ve RS isminin hakkını vermek için Volkswagen de Audi de tüm kozlarını otomobillerinde oynamış.

golfrvsrs4-arabahaberim-20

Volkswagen Golf GTI için 2.0 litre 220 Hp bir motor tercih etmiş. 6 ileri DSG yarı otomatik şanzıman ile birleşen bu motorun 0-100 km hızlanma süresi 6.5 saniye. 4 silindirli motorun fabrika tarafından belirtilen maksimum hızı ise 244 km. Golf GTI’nın ürettiği tork değeri ise 350 Nm.

İlginizi Çekebilir  Düz Vites Mi ? Otomatik Vites Mi ?

golfrvsrs4-arabahaberim-21

Audi RS4 motor konusunda teknik olarak bir hayli önde. 4.2 litre V8 bir motora sahip olan RS4, 430 Nm tork değerine sahip ve 0-100 km hızlanma süresi sadece 4.7 saniye. S-Tronic otomatik şanzıman da hızlı vites geçişleri ile bu performansa büyük katkı sağlıyor.

4-BAGAJ HACMİ

Şimdi her ne kadar iki otomobil performans odaklı olsa da bagaj hacimleri oldukça önemli.

golfrvsrs4-arabahaberim-22

Audi RS4, bagaj hacmi olarak oldukça büyük bir alan sunuyor ve koltuklar yatırılmadan 450 litrenin üzerinde depolama alanı sunabiliyor. Ayrıca Audi’nin yeni üretim teknolojisi sayesinde RS4’ün 200 kg hafiflediğini de belirtmek gerekli.

golfrvsrs4-arabahaberim-17

Golf GTI bagaj hacmi konusunda RS4 kadar iddialı değil. Arka koltuklar yatırılmadan 380 litre depolama alanı sunan modelin yeterli bir alan sunduğu söylenebilir.

SON: FİYAT

golfrvsrs4-arabahaberim-6

ÖTV farkları iki modeli özellikle de RS4’ü büyük ölçüde etkiliyor. Golf GTI 2.0 litre motor hacmi ile tüm opsiyonlar satın alınırsa 160 bin lira fiyat ile satın alınabiliyor. 4.2 litre motor hacmine sahip RS4 henüz Türkiye’de resmi olarak satışa çıkmadı ancak aynı motora sahip RS5’in 620 bin lira fiyat etiketine sahip olmasından dolayı benzer miktarlarda olması beklenmekte.

 

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here