Kış Lastiği Nedir? Ne Zaman Takılır?

Havaların soğuması ile beraber araç sahipleri kışa hazırlık yapmaya başladı. Kışlık lastikler, antifriz ve silecek kontrolü en önemli kış bakımlarından. Kış lastiği kullanım dönemindeyken birçok yerde duyduğumuz kış lastiği ve yaz lastiği arasındaki farklar neler?

Kış Lastiği Nedir?

Teknik olarak kış lastiği üretiminde kullanılan kauçuk maddesi ve diş yapısı ile ıslak ve karlı zeminlerde araçlar için daha iyi yol tutuş ve fren mesafesi sunar.

Özel bir malzeme ile üretilen kış lastikleri yaz lastiğinin hamurunun sertleştiği 7 derece ve altı sıcaklıklarda yumuşaklığını koruyarak otomobilin yola tutunmasını artırır.

Lastiğin Kış Lastiği Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Lastiğin yanak kısmına baktığınızda kar işareti veya “M+S” Mud(Çamur)+Snow(Kar) yazısı görürseniz o lastiğin kış lastiği olduğunu anlayabilirsiniz. Ayrıca kış lastiklerinin taban desenleri ve malzemeleri yazlık lastiklerden farklı olması sayesinde de kolayca anlaşılabilir.

Kış Lastiği Ne Zaman Takılır?

Ankara, Eskişehir gibi soğuk illerde yaşıyorsanız tavsiyemiz hava sıcaklıklarının gündüz dahi 10 derecenin altına düşmeye başladığı Kasım aylarında lastiklerinizi değiştirmenizdir. İstanbul gibi biraz daha ılıman şehirlerde ise Aralık ayında lastiklerinizi değiştirebilirsiniz.

Nisan ayının ortalarına doğru ise hava sıcaklığı iyice yükseleceğinden tekrar yaz lastiklerinize geçebilirsiniz. Bu işlemler sırasında mutlaka lastiklerin balans ayarının yapılması gerekir.

Kış Lastiği Uygulaması

Geçen yıl çıkan bir yasa ile artık ticari araçlar için 1 Aralık-1 Nisan arasında kış lastiği kullanımı zorunlu hale getirildi. Bu süreçlerde araçta mevsimlik lastik kullanılmaması durumunda 885 TL kış lastiği kullanmama cezası kesiliyor.

Eğer aracınız ticari sınıfa dahil değilse bu ceza sizin için geçerli olmayacaktır ancak yolda can ve mal güvenliğiniz için mutlaka kışlık lastik kullanmanızı tavsiye ederiz.

İlginizi Çekebilir  A1 Ehliyet Hangi Araçları Kullanır? 2022 Güncel

Kar Yağmıyorsa Kış Lastiği Kullanılmalı Mı?

Son zamanlarda lastik fiyatlarının ciddi şekilde yükselmesi ile birçok sürücü kar, buz olan günlerde aracını kullanmayarak kış lastiği maliyetinden kaçınmak istemekte. Her ne kadar kar yağışında otomobil kullanılmasa da sıcaklığın 7 derecenin altına düştüğü bölgelerde yaz lastiği yetersiz kalacaktır.

Fren mesafesinde, yağmur tahliyesinde ve yol tutuşunda lastik hamurunun sertleşmesinden dolayı ciddi problemler oluşacaktır.

Bu nedenle mutlaka kış aylarında güvenli sürüş için kış lastiği kullanılmalıdır.

Ayrıca aracın tüm tekerleklerine kışlık lastik takılmalı, sadece çeker tekerlere takılmamalıdır. Bu durumda ani frenleme ve virajlarda otomobilin yol tutuşunun ciddi oranda bozulma riski vardır.

Lastik hava basınçlarının mutlaka üreticinin belirlediği standartta olması gereklidir. Yaygın bilinenin aksine kışlık lastiklerin hava basıncının düşürülmesi yol tutuşunu artırmaz aksine ciddi oranda azaltır.

Yazın Kış Lastiği Kullanılabilir Mi?

Kış lastikleri düşük hava sıcaklıklarında aracın optimum yol tutuşuna sahip olması için tasarlanır. Sıcak havalarda aşırı derecede yumuşayan kış lastikleri fren mesafesi ve yol tutuşunda ciddi kayıplara sebep olur.

  • Yumuşayan kış lastikleri virajlarda aracın daha fazla yatmasına sebep olarak yoldan çıkmasına neden olabilir.
  • Yine yumuşayan kış lastikleri fren mesafesinin ciddi oranda uzamasına sebep olur.
  • Kış lastiğinin sıcak mevsimlerde kullanılması ömrünün ciddi oranda azalmasına ve araç içerisindeki yol gürültüsünün artmasına neden olur.
Yazı Özeti
Kış Lastiği Nedir?
İçerik
Kış Lastiği Nedir?
Açıklama
Teknik olarak kış lastiği üretiminde kullanılan kauçuk maddesi ve diş yapısı ile ıslak ve karlı zeminlerde araçlar için daha iyi yol tutuş ve fren mesafesi sunar.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here