Yurt Dışından Nasıl Araba Getirilir ?

Yurt Dışından Nasıl Araba Getirilir ?

Birçok kişi diğer ülkelerden araba getirmek istemektedir. Ülkemizde satışı olmayan otomobil modelleri vs. yurtdışından alınabilmekte. Yurt dışından nasıl araba getirilir sorusunun cevabını yazımızın içinde bulabilirsiniz.

Yurt Dışından Araba Getirtmek

Yurt dışından araba getirtmek için birçok kural bulunmaktadır. Bu konu, Türkiye’de yaşayanlar ve Türkiye dışından başka ülkede yaşayan göçmen Türkler arasında farklı ilerlemektedir.

Yurt dışından araba getirtebileceğiniz en iyi ülke Almanyadır. Hem araçları hem de prosedürü sayesinde en rahat ülkelerden biridir. Ekstra ücretleri çok az olduğu için genellikle Almanya tercih edilmektedir. Ayrıca dünya otomotiv merkezi olduğu için neredeyse her modelin satışı bulunmaktadır.

Yurt Dışından Araba Getirmek İçin Yapılması Gerekenler

– Aracı getireceğiniz ülkeden, aracı faturalı bir şekilde satın almalısınız.
– Araç Türkiye’ye getirilip, gümrüğe sokulmalıdır.
– Gümrükten arabayı almak için KDV ve ÖTV vergilerinin ödenmesi gerekmektedir. Aracın ÖTV bedeli, vergisiz fiyat üzerinden hesaplanmaktadır. KDV bedeli ise, tüm hesaplamalar bitince çıkan toplam fiyat üzerinden %18 vergi alınarak yapılmaktadır. Gümrükte aracın tipine ve fiyatına göre farklı ithalat ödemeleri dahil edilebilmektedir.
– Ödemeleri yapılan aracın plaka ve ruhsat işlemleri yapılmalıdır.

Ayrıca birçok Avrupa ülkesi, aldığınız aracı birkaç gün içerisinde ülkenize götürmeniz durumunda sizden vergi almamaktadır. Aracı kendiniz götürmek veya 1 ay sonra nakliyeye vermek isterseniz bu durumda KDV ödemek zorundasınız. Araç o ülke içinde kullanılırsa, MTV benzeri bir vergi ödemesi alınmaktadır. Yabancı ülkede vergi ödememek için aracı kullanmadan direk nakliyeye vermeniz gerekmektedir. Bu sebeple aracı kara, deniz veya hava yoluyla nakliye etmeniz daha karlı olacaktır.

İlginizi Çekebilir  Volvo S90 Satışa Çıkıyor

Yurt dışından araba almak için birçok ödeme yapmanız gerekebilmektedir. Bir bayi veya şahıstan araba almaktan çok farklıdır. Yurt dışından araba getirtmek için bulunan mevzuatlarda birçok kalem ve bu kalemlerin ekstra ücreti bulunmaktadır. Bu sebeple araca herhangi bir özel ilginiz yoksa, yurt dışından araba getirtme önerilmemektedir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here