Yeni Ford Mondeo Darbe Emici Süspansiyon İle Geliyor

Geçtiğimiz yıllarda burada haberini paylaştığımız Range Rover’ın tanıttığı teknolojinin benzeri yeni Ford Mondeo’da kullanılacak. Sistem otomobilin çukurları önceden fark edip iç kısma hissettirmemesini sağlayacak.

Yeni Mondeo ile(Amerika’da Fusion) ile sunulacak olan sistem süspansiyonlara eklenecek olan yaklaşık 12 sensör ile saniyede 10 kez yol durumunu kontrol ederek olası bir çukur, tümsek gibi engellerde süspansiyonu sertleştirerek veya yumuşatarak sarsıntıyı ve yürüyen aksama gelecek olan zararı azaltacak.

Sistemin en büyük artısı da yollardaki bozuklukların otomobil üzerinde açtığı büyük zararlardan kurtaracak olması. Amerika’da yapılan bir araştırma ile her sürücünün yılda ortalama 350 dolar masrafı sadece yolların otomobiline verdiği hasarı karşılamak için harcadığı bilinmekte.

Yeni süspansiyon sistemi ile Mondeo önümüzdeki yıl Amerika pazarında satışa sunulacak. Şimdilik sadece 2.7 litre V6 motorlu versiyonla standart olarak sunulacak bu sistemin farklı motor seçenekleri ile sunulması da bekleniyor.

Yeni Mondeo’nun darbe emici süspansiyon sisteminin Türkiye’de satışa sunulup sunulmayacağı ise henüz belli değil.

Kaynak: Carnews

İlginizi Çekebilir  Xiaomi 70Mai Lite Araç Kamerası İncelemesi

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here