Araç İçi Kamera Gerekli Mi?

Televizyon kanalları ve internet sitelerinde sıkça trafik kazaları videolarıyla karşılaşılmaktadır. Bazıları güvenlik kamerası ile bazıları da araç içi kamerasıyla kaydedilmiş görüntülerdir. Sürüş esnasında kaza, kavga ve benzeri durumlarla karşı karşıya gelinebilir. Böyle durumlarda, olayların araç içi kamerası tarafından kaydedilmiş olması önemlidir.

Araç İçi Kameranın Faydaları

Kaza anında araç içi kamera her şeyi çektiği için karşı taraf ile münakaşaya girilmez. Kimin haklı ve haksız olduğu kayıtta belirlenir. Polisin işini önemli ölçüde hafifleterek sağlıklı rapor yazılmasını sağlayan bir ek donanımdır. Kaza yapan alkollü şoförlerin sonradan başkası kaza yapmış gibi göstererek karşı tarafı suçlamalarında durumu aydınlatan bir sistemdir. Araçla alakası olmasa da çevredeki kapkaç, hırsızlık veya farklı araçların kaza yapması gibi olayların çözümünde de yardımcı olur.

Araç İçi Kamera Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç İçi Kamera alımında döngüsel kayıt yapan cihazlar tercih edilmelidir. Çünkü döngüsel kayıt yapan kameralarda hafıza dolduktan sonra ilk kayıtlar silinerek yeni kayıtlar eklenir. Bu durumda hafıza sorunu yaşanmayacaktır. Bir diğer hususta hafıza kartına dikkat edilmesi gerekmektedir. Günümüzde araç içi kameralar 128 GB’ye kadar saklama alanına sahiptirler. Kameranın çözünürlüğünün de iyi olması gerekir.

Özellikle hızlı videoların çözümü için yavaşlatılması gereken durumlarda gerekecektir. Çoğu kamera full HD kayıt yapabiliyor. Video boyutunu düşürmek için kameralar 720 p çözünürlüğüne de ayarlanabilir. Araç içi kamera seçiminde kameranın kayıt açısı da çok önemlidir. 120 derecelik görüş açısı standarttır. 180 derecelik açılarla kayıt yapan kameralar da vardır. Şarj süresi ve batarya dayanıklılığı da çok önemlidir.

İlginizi Çekebilir  4 Mevsim Lastikler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Araç Takip Sistemi ve Araç Kamera Sistemi Arasındaki Farklar

Araç takip sistemi aracın hangi güzergâhı kullandığı, yakıt durumu, kontağın kaç saat açık olduğu ve hız bilgilerini gösteren sistemdir. Çalınan veya kaybolan araçların bulunması noktasında etkin rol alırlar. Sistemin bağlı olduğu bir program tarafından takip edilmesi sağlanır.

Araç kamera sistemi ise sürücünün ve aracın görüntü kaydını yaparak istenmeyen olayların ve istenmeyen sonuçların önüne geçen sistemdir. Aracın ve kendi güvenliğini sağlamak isteyen bireyler araç içi kamera sistemini, aracın çalınma veya kaybolma durumuna karşı araç takip sistemini tercih etmektedirler.

Kendi aracımda kullandığım ve piyasadaki fiyat / performans konusunda oldukça iyi olan Xiaomi 70 Mai Lite incelemesi için bu linke tıklayabilirsiniz.

Araç Kamerası Yasal Mı?

Aracınızda bulunan ve ön camdan yolu görüntüleyen araç kameraları yasaldır ve olası bir kaza vs. durumunda eğer sürücü kaynaklı bir hata yoksa ciddi oranda avantaj sağlayabilir.

Ancak bu kameraları amacı dışında (araç dışı kullanım) kullanım yapmanız durumunda kişilik hakları ihlali sebepli problem yaşayabilirsiniz.

Yazı Özeti
Araç İçi Kamera Gerekli Mi?
İçerik
Araç İçi Kamera Gerekli Mi?
Açıklama
Araç içi kamera kaza vb. durumlarında polis raporunun kolayca ve doğru oluşturulabilmesini sağlar. Aracınızda değilken oluşacak hasarlara karşı kayıt yaparak koruma sağlar. Günümüzde araç içi kamera gereklidir diyebiliriz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here