10 Adımda Yazın Arabanızı En İyi Şekilde Kullanın

Termometrelerin 40 dereceyi geçtiği sıcak yaz günlerinde gündüz araba kullanmak bazen çok zor olabiliyor. Hele benim gibi Antalya’da yaşıyorsanız yol boyunca tek odak noktanız klima kontrolleri oluyor ve yetersiz soğutmadan şikayetçi oluyorsunuz.

Kavurucu yaz sıcaklarında konforlü sürüş yöntemleri ve araç klimaları kullanımı ile ilgili sizin için aşağıdaki ipuçlarını hazırladım:

1-Sabah Saatlerinde Yola Çıkın

Sabah erken saatlerinde güneş yeni doğarken sıcaklık genellikle “serin” olarak nitelendirilebilecek seviyede olur. Bu saatlerde yola çıkarsanız güneş altında ısınmamış aracınızın içi kolayca soğuyacaktır. Ayrıca sabahları trafiğin sakin olması da keyifli bir sürüş sağlar. Tabi güneş sık sık tam karşınızda olacağından güneş gözlüğü şart.

2- İç Sirkulasyon Düğmesini Kullanırken Dikkat

Özellikle arabanızı yeni çalıştırdığınızda klimanın hızlıca soğutma yapması için sirkulasyon özelliğini aktif ederiz. Bu sayede araç içerisindeki hava kullanılarak ideal sıcaklığa ulaşmak daha çabuk olur. Ancak bu özellik sürekli aktif bırakılmamalıdır.

  • Sirkülasyon özelliği aktifken camlar buğu yapabilir.
  • Sistem birçok otomobilde sadece ön havalandırma ızgaraları ile havayı çekip tekrar soğutma yaptığı için arka koltuktaki yolculara bayat hava kalabilir ve ısınabilir.
  • Sürekli içerideki havanın tekrar soğutulması araç kabinindeki karbondioksit oranını artıracak ve sürüş sırasında uyku gelmesi gibi problemlere yol açacaktır.

Bu sebeple araç içi belli bir sıcaklığa eriştikten sonra sirkülasyon özelliği devre dışı bırakılarak klimanın dışarıdan hava alması sağlanmalıdır.

3-Aracınızı Gölgeye Park Edin

Her ne kadar aracımızı park edecek yer bulmak bile zor olsa da kapalı veya gölgelikli alanlara park etmek, geri döndüğünüzde fırın gibi bir otomobil ile seyahat etmekten kurtarıyor.

Özellikle koyu renkli arabalar güneş ışınlarını daha fazla tuttuğu için güneş altında çok aşırı ısınmaya sebep olmaktadır.

4-Gündüz Sunroof Perdesini Kapalı Tutun

İlginizi Çekebilir  Trafik Sigortası ile Kasko Arasındaki Fark Nedir?

Sunroof güzel bir donanım. Özellikle de yaz akşamlarında. Ancak gündüz güneş altında bu istenmeyen bir özellik haline dönüşebiliyor.

Eğer aracınız cam tavanlı ise mutlaka dışarıya park ettiğinizde perdesini kapalı tutun. Aksi halde otomobilinize geri döndüğünüzde döşemeler elinizi yakacak kadar ısınabilir.

5-Deri Koltuklarınızı Koruyun

Aracınızda koltuklarınız deriyse yaz aylarında bundan çok şikayetçi olabilirsiniz. Aracınızı park ettiğinizde koltukların çok ısınmasını engellemek için üzerine battaniye, nevresim vs. örterek doğrudan güneş görmemesini sağlayın. Bu sayede hem koltukların renginin vs. bozulma ihtimali azalacak hem de aşırı bir ısınma olmayacaktır.

Eğer koltuklar ve direksiyon çok sıcak ise ve hemen yola çıkmanız gerekiyorsa nemli bir bezle silerek ısısının azalmasını sağlamanız da mümkün. Ancak ıslak mendillerin uzun vadede deri döşemeye zarar verdiğini de belirtelim.

6- Sıcağın Dışarı Çıkmasına İzin Verin

Gün boyu güneşte kalan aracınıza bindiğinizde motoru çalıştırır çalıştırmaz klimayı açmak yerine bir süre tüm camları açarak içerideki sıcak havanın dışarıya çıkmasını sağlayın. Böylece klimanız daha hızlı soğutma gerçekleştirecektir.

Güvenlik olarak endişe etmeyeceğiniz bir yere aracınızı park ettiğinizde camlarını aralık bırakabilirsiniz. Bu sayede sıcak hava aracın içerisinde birikmeyecektir.

7-Klimanın Soğutması için Harekete Geçin.

Aracınızı çalıştırır çalıştırmaz park halinde klimayı açarak soğutmak eğer çok lüks bir aracınız yoksa zordur. Onun yerine sürüşe geçtiğinizde klimayı aktif etmek önden hava girişi olacağı için daha etkili bir soğutma sağlayacaktır.

8- Klima Açıkken Start-Stop’u Devre Dışı Bırakın

Dur-kalk trafiğinde çevreye salınan egzoz gazı oranını ve harcanan yakıtı büyük oranda azaltan start-stop sistemi sıcak yaz günlerinde pek iyi bir donanım değil.

Birçok otomobilde klima ile senkronize çalışamayan bu sistemi klima açıkken kapatmak daha hızlı bir soğutma sağlar.

İlginizi Çekebilir  Araba Park Ederken Viteste Bırakılmalı Mı?

9-Havalandırma Kanallarını Doğru Açıya Ayarlayın

Hemen hemen hepimiz arabaya bindiğimizde hava çıkış kanallarını doğrudan kendimize gelecek şekilde ayarlarız. Böyle yapmak aracın soğumasını yavaşlatacaktır.

Doğru bir soğutma için havalandırma kanalları yukarıya doğru konumlandırılmalıdır. Bu sayede soğuk havanın yukarıdan aşağıya doğru hareket ederek her yeri soğutması sağlanır.

10- Polen Filtresini Değiştirmeyi İhmal Etmeyin

Dışarıdan gelen havadaki tozları, zararlı maddelerin kabine gelmesini engelleyen polen filtresi üreticinin belirlediği periyotlarda mutlaka yenilenmelidir.

Yenilenmez ise klima açıldığında koku gelmesi, sisteme toz vs. girmesi sonucu arıza oluşması gibi sorunlarla karşılaşılabilir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here