Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Türkiye’de, resmî rakamlara göre 330 binden fazla kiralık araç bulunuyor. Ancak araç kiralamak, bu büyük hâcim karşısında önemli püf noktaları olan bir iş şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Zira fazla teferruatı, güvenli olup olmaması, araç kalitesi gibi tafsilatlar, araç kiraladıktan sonra başınızın ağrıyıp ağrımaması için çok önemlidir.

Güvenilir Araç Kiralama Firması

Herhangi bir iş ya da tatil amaçlı araba kiralamak istediğiniz zaman, dikkat etmeniz gereken temel unsur, güvenebileceğiniz bir araç kiralama firması bulmaktadır. Fakat bu, yoğun mesai gerektiren bir işlem olmasının yanı sıra, her zaman da doğruyu size gösteremeyen bir işlemdir. Dolayısıyla güvenilir araç kiralama firması için ön araştırma yapmanız, gerekli incelemeleri tatbik etmeniz gerekmektedir. Kiralayacağınız araca ödeyeceğiniz ücretin boşa gitmemesi adına, araç kiralamada dikkat etmeniz gereken birincil şart, güvenilir bir araç kiralama şirketi bulmanızdır. Bu noktada, sektöre farklı bir anlayış getiren Otoredi firması, güven problemini ortadan kaldırmaktadır. Aynı zamanda araç kiralama işlemlerinde kiralama sözleşmesi de önem taşımaktadır. Bu bakımdan, sözleşme tafsilatının tüketiciyi koruyacak şekilde doldurulması ve tanzim edilmesi gerekmektedir. Son olarak, bir firmanın güvenilir araç kiralama şirketi olup olmadığının tespiti için rezervasyon iptali konusunda ne kadar müşteri odaklı olduğunun önemini vurgulamak gerekir.

Sigorta

Kiralık araçlarda pek gün yüzüne çıkmasa da, oldukça önemli olan bir diğer konu ise hiç şüphesiz sigorta konusudur. Zira sigorta teminatı, kendi aracınız için nasıl olmazsa olmazsa, kiralık araçlarda da öyledir. Meydana gelebilecek herhangi bir kazadan ötürü, büyük maddî zararlarla karşılaşmamanız adına, kiralayacağınız araçta kapsamlı bir sigortanın yapılmış olması şarttır. Ancak sigortalı aracın ne şartlarda ve ne kapsamda sigortalandığı da çok önemli bir mevzuudur.

Sigorta Kapsamı

Kiralayacağınız aracın sigorta kapsamı, müşahede etmeniz gereken en temel husustur. Aracın hangi şart ve durumlarda, ne gibi durumları sigorta etmesi; olası bir kaza ânında sürücüsünü ve mağdurunu ne kadar koruyabildiği ile de doğru orantılıdır. Bu bakımdan sigorta kapsamının iyi tetkik edilmesi gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir  Yeni Mazda RX-7

Mini Hasar

Bilhassa büyük şehirlerde araç kullanmak, milyonlarca diğer sürücüyle devasa bir çarpışan araba pistinde gezinmeye benzemektedir. Bu durumda kiralık araçla seyrederken ufak tefek hasarlar da artık normal bir hâle gelmiş bulunuyor. Kiralayacağınız araç firmasının kiralık arabaya yaptığı sigortada mini hasar onarımının olup olmaması da, sizi bu olumsuz durumdan kurtaracaktır.

Tam Koruma Paketi

Sigorta başlığı altında, kiralık araçlarda inceleyebileceğimiz önemli bir diğer kriter de tam koruma paketlerinin önemidir. Zira kazazedelerin beden sağlıkları ile ilgili önemli bir ayrıntı sunan bu sigorta kapsamı, kiralık araçlar için olmazsa olmaz tercih konumundadır.

Araç Filosunun Önemi

Kiralayacağınız aracın hangi firmadan olduğu, yukarıda izah ettiğimiz hususlara binaen oldukça önemlidir. Ancak bir de, şirketlerin bünyesinde barındırdıkları araç filosunun önemine değinmek gerekiyor. Zira seçtiğiniz kiralık araçta meydana gelebilecek en ufak bir arıza durumunda, firma tarafından kolayca araç değişikliği yapılabilmeli ve mağdur olmamalısınız.

İnternet teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte, buraya kadar anlattığımız bütün nitelikler için kolaylık devri de başlamıştır. Çünkü, onlarca rent a car firmasının telefon numarasını bulma, hepsini arama, anlaşma, sorma, pazarlık yapma gibi onlarca dert, sizi zaman ve mekân algısından yana yoracaktır. Oysa, Otoredi ismiyle bütün kaliteli kiralık araba firmalarını bir araya getiren bir platform faaliyete başlamış durumdadır.  https://www.otoredi.com/ internet adresinden yayın yapan bu platform, en kaliteli araçların, en kapsamlı sigortalar dâhilinde en uygun fiyata kiralanabilmesini sağlamaktadır.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here