Cam Değişimini Kasko Karşılar Mı? Kaskodan Cam Değişimi Nasıl Yapılır?

Trafik kazaları her geçen gün artıyor. Bazıları hata barındırsa da bazıları çevre şartlarına bağlı olarak istenmeden oluyor. Kazalar sonucunda da arabalarda hasarlar oluşabiliyor.

Cam hasarları en çok ortaya çıkan hasarlardandır. Sert darbe sonucunda camlar çatlar ya da kırılır veya yolda bir taş sekmesi vs. cam çatlamasına sebep olabilir. Bu da cam değişimi ile ilgili birçok soruyu beraberinde getirir. Örneğin; aracının kaskosu olanlar karşılayıp karşılamayacağını merak ederken, kaskosu olmayanlar maliyeti merak eder.

Kasko yaptırırken birçok durum göz önünde bulundurulur. Bu yüzden kaskonun cam değişimini karşılaması için birçok şartın gerçekleşmesi gerekir.

Cam Değişimi Sigorta Tarafından Karşılanır Mı?

Aracınızda oluşan tek taraflı cam hasarında eğer sigorta firmanız poliçeye özel bir madde eklemediyse trafik sigortası tarafından cam hasarı karşılanmaz. Ancak çift taraflı bir kazaya karıştıysanız ve kusurununuz yok ise karşı tarafın trafik sigortası cam değişimini karşılayacaktır.

Olası cam hasarında trafik sigortası cam değişimi yapar mı sorusuna cevap için mutlaka poliçenizi kontrol edin.

Cam Değişimini Kasko Karşılar Mı?

Kasko, otomobillerde trafik sigortasına ek olarak yapılan ve isteğe bağlı bir teminat sigortasıdır. Araç sahibi kasko yaptırırken istediği teminatları ekleyebilir veya çıkarabilir. Aynı şekilde kaskonuzda cam değişim teminatı var ise olası bir cam hasarında cam değişimi yapılabilir.

Kasko poliçenizde yer alan “Cam değişimi” maddesi “Teminat Dahilinde” şeklinde belirtilmiş ise olası bir tek taraflı cam hasarında anlaşmalı bir servise veya araç markasının yetkili servisine giderek cam değişimi yaptırabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kasko cam değişimi muafiyeti‘dir.

İlginizi Çekebilir  Egzoz Manifoldu Nedir? Ne İşe Yarar?

Çoğu kasko sigortası yapılırken cam değişim teminatı standart olarak sunulur. Ancak, birçok araç sahibinin fark etmediği durum ise şudur: Kaskodan ücretsiz cam değiştirme hakkında yalnızca yan sanayi cam tercih edilebilir. Eğer araç sahibi orijinal cam değişimi talep ederse minimum %20 tutarı kendisi ödemelidir, şeklinde maddeler bulunmaktadır.

Özetle, kaskolu aracınızda bir cam hasarı durumunda mutlaka acentenizle görüşmeli ve poliçenizi dikkatle incelemelisiniz.

cam kırılmasını kasko karşılar mı

Cam Değişiminde Kasko Bozulur Mu?

Cam değişimi yapılırken kasko bozulmaz. Bazı sigorta şirketleri, cam değişimini yılda birkaç kez öderken bazıları yılda sadece bir kere karşılar. Ön cam değişiminde kasko delinir mi sorusuna hayır şeklinde yanıt verebiliriz.

Yıl içerisinde poliçenizce belirtilmiş adet kadar (genellikle ön cam 1, yan camlar 1 adet) hasar durumunda tramere herhangi bir bedel işlemez ve kasko hasarsızlık kademesi düşürülmez. Ancak aynı anda birden fazla cam kırılması veya yıl içerisinde birden fazla kez değişim olması durumunda hasarsızlığınız ve indiriminiz gidebilir.

Cam Değişiminde Kaskonun İstediği Belgeler Nelerdir?

Cam değişiminde kasko şirketlerinin istedikleri belgeler arasında farklılıklar olabilir. Ancak bazı belgeler, her koşulda istenir. Bu belgeler;

  • Ruhsat
  • Kasko poliçesi
  • Hasar beyanıyla ilgili belgeler
  • Ehliyet

Belgeler verildikten sonra araca uygun cam sipariş edilir. Gerekli kontroller yapıldıktan sonra teslim edilir.

Kaskodan Cam Değişimi Kaç Gün Sürer?

Aracınızda bir hasar sonucu cam hasarı oluştuğunda öncelikle kasko firmanızı arayarak kayıt açtırmalı ve anlaşmalı servisler hakkında bilgi almalısınız. Sonrasında ilgili servis ile konuşarak stok durumunu sormalısınız.

Eğer ilgili serviste araç camınız stoklu ise aynı gün cam değişimi yapılabilir ve ertesi gün aracınızı teslim alabilirsiniz. Ancak stok olmaması durumunda süreç 1 haftaya kadar uzayabilmektedir. Bu durum bulunduğunuz şehre ve aracınıza göre değişkenlik gösterecektir.

İlginizi Çekebilir  Karda ve Soğuk Havalarda Güvenli Sürüş Rehberi

Araç Camı Kırıldığında Neler Yapılmalıdır?

Kaskodan cam değişimi için cam kırıldığında yapılması gerekenler önemlidir. Yapılması gerekenler sırasıyla şu şekildedir:

  • Can güvenliği sağlandıktan sonra aracın plakası ve cam kırığı görülecek şekilde fotoğraf çekmek
  • Cam kırıklarının ısıtma deliklerine gitmemesi amacıyla camı örtüyle kapatmak
  • Araç içerisinde cam kırıkları yaralanmaya sebebiyet verebileceği için koltukları vs. iyice temizlemek

Tüm bunlara dikkat etmenin yanında mutlaka eldiven giyerek araç içerisini temizlemelisiniz.

Cam Değişimi Ekspertizde Çıkar Mı?

Genel olarak ekspertiz firmaları otomobillerin cam durumlarına sadece yüzeysel olarak bakarlar ve olası hasarları raporlarlar. Ancak bazı ekpertiz firmaları cam markalarındaki farklılıkları inceleyerek cam değişimini raporlayabilir. Böyle durumlarda genellikle ön cam değişimi problem oluşturmaz(orijinal cam ile değişimi yapıldı ise).

Araçların camlarında sağ alt kısımda genellikle marka, üretim tarihi gibi detaylar yer alır ve tüm camlarda aynı bilgilerin olması gerekir. Farklı bilgi ve markaya sahip olan camın değiştiği anlaşılır.

Yazı Özeti
Cam Değişimini Kasko Karşılar Mı?
İçerik
Cam Değişimini Kasko Karşılar Mı?
Açıklama
Cam değişimini kasko teminatlar kapsamında karşılar. Kaskodan cam değişimi için kasko firmanızla görüşmeli ve anlaşmalı servise aracınızı götürmelisiniz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here