Yabancılar için Araç Sigortası I Merak Edilenler

Araç sigortası ve kasko genelde birbiriyle karıştırılan kavramlardır. Trafik sigortası (halk arasında araç sigortası olarak da bilinir) zorunlu bir araç sigortası türüdür. Kasko ise zorunlu değildir.

Ülkemize dışarıdan gelen yabancılar için bu sigortaları nasıl yaptırabilirler, detayları nelerdir birlikte inceleyelim. Ülkemizde yaşayan yabancılar için araç sigortasının kuralları nelerdir bu yazımızda incelemek istedik. Türkiye’de kayıtlı olan veya Türkiye’de bulunan her araç, Türk yasalarına göre sigorta yaptırmak zorundadır.

Türkiye’de kayıtlı bir aracın, tescil edildiği günden resmi olarak kaydının silindiği veya Türkiye’den çıkarıldığı güne kadar sigortalı olması gerekir. Asgari sigorta şartı, üçüncü şahıslara (insanlar, arabalar ve mülk) yönelik riskleri kapsayan sigortadır.

Trafik sigorta Türkiye’de üçüncü şahıs sigortası kendi yolcularınızın yaralanmasını ve kendi aracınızın hasarını kapsamamaktadır. Bunu kapsayan sigorta türü de kaskodur.

zorunlu trafik sigortası nedir

Yabancı plakalı aracınızın Türkiye’de sigortalanması

Yabancı araçlar, aracın kayıtlı olduğu ülkedeki bir sigorta şirketi tarafından sigortalanmalıdır. O şirket Türkiye’de kullanım için geçerli bir sigortanız olduğuna dair kanıt sunacaktır. Bu “Yeşil Kart”tır. Kart, uluslararası kabul görmüş, çok dilli bir formattadır ve dünya çapında 45 ülkede tanınmaktadır.

Türkiye’de araba sigortası türleri

Türkiye’de dört ana sigorta türü mevcuttur ve ayrıca standart bir poliçeye ekleyebileceğiniz bazı ek teminatlar vardır.

Zorunlu trafik sigortası

Türk hukukunun temel gerekliliklerine uygundur, ancak bundan daha fazlasını sunmaz veya çok azını sunar.

Dar Kasko

Yasaların gerektirdiği tüm kapsamı ve diğer kapsamı sağlar. Bu sigorta, Türkiye’de araçlar için mevcut en kapsamlı standart sigortadır. Sadece üçüncü şahısların (yolcularınız dahil) yaralanmasını değil, aynı zamanda size ve kendi aracınıza verilen zararı ve aracınızın hırsızlık, yangın veya başka herhangi bir nedenle kaybolmasını da kapsar.

İlginizi Çekebilir  Ford Fiesta ST Edition 2021 İle Tanışma Zamanı

Genişletilmiş Kasko

Bu versiyonda, yukarıda belirtilen sınırlı araç sigortasının üzerine bir veya iki ek madde (yurtdışında sigorta gibi) ekleyebilirsiniz.

Tam Kasko

Bu poliçe, yukarıdakilerin tümünü içerir, ancak ek teminat için olası tüm seçeneklerle birlikte: örneğin mücbir sebepler, terörizm veya hayvanların zarar görmesinden kaynaklanan kayıplar.

Ekstralar

Yol yardım sigortası

Arıza durumunda sizi teminat altına aldığı gibi, ana poliçeniz tarafından karşılanmıyorsa cam kırılması ve yasal giderlerinizi de kapsar.

Ek sürücü ve yolcu sigortası

Kazanç kaybı da dahil olmak üzere sürücü ve yolcuların kayıp veya hasarını kapsar. Bu, yalnızca tam araç sigortanız yoksa gereklidir.

Sigortalar ne kadar sürer?

Sigorta poliçeleri normalde bir yıl sürer. Bazı şirketler kısa vadeli poliçeler sunacaktır (genellikle üç ay veya altı ay için), ancak bunlar sundukları teminat için çok pahalı olma eğilimindedir.

Kimler poliçe kapsamında olacak?

Varsayılan olarak, aracı sürmeye yetkili olacak tek kişi, sigorta poliçesini yaptıran kişidir.

Sigorta şirketleri ve sözleşmeleri Türkiye Sigorta Birliği tarafından düzenlenmektedir. Teknik olarak sigorta sözleşmeniz de diğerleri gibi bir sözleşmedir ve bu nedenle Türk sözleşme hukukunun genel gerekliliklerine de uyması gerekir.

Ancak uygulamada sigorta başvurusu hem sigorta hem de sözleşme kanunlarına uymak için gerekli tüm şartları içeren standart bir formdur.

Günümüzde sigorta şirketlerinin her birinin İngilizce bir web sitesi ve İngilizce bir teklif formu bulunmaktadır. Bazılarının başka dillerde de web siteleri ve teklif formları vardır.

Kasko sigortamı Türkiye dışındaki bir şirketten yaptırabilir miyim?

Hayır. Türkiye’de kayıtlı bir aracı sigortalatmak için Türkiye’de faaliyet göstermek üzere lisanslı bir sigorta şirketi kullanmanız gerekir.

Sigorta şirketini nasıl seçmeliyim?

Hangi şirketin kullanılacağına karar verirken, çoğumuz ilk olarak uygun fiyatlı olanlara yöneliriz. Aracınızın kasko değerini öğrenmek için sigorta şirketlerinin web sitelerini inceleyebilirsiniz. Yabancılar için ise kasko ve araç sigortası yaptırırken şu sorular da sigorta şirketi seçiminde önemlidir. Süreç ne kadar kolay olacak? Kendi dillerinde bir talep satırı var mı? Şirket, bir talep yapıldığında hızlı ödeme yapıyor mu, yoksa ödememe için mazeret bulmaya mı çalışıyor?

İlginizi Çekebilir  2019 Toyota Auris Test Aşamasında!

İyi haber şu ki, tüm Türk sigorta şirketleri, bir talepte bulunduğunuzda gereksiz telaşa kapılmadan ödeme yapma konusunda mükemmel bir sicile sahipler. Bunu Türk kanunlarına göre yapmak zorundadırlar.

Ancak bu hepsini eşit yapmaz. Başvuru formunun ve talep satırının kendi dilinizde mevcut olması büyük bir avantajdır. İngilizce konuşuyorsanız, tüm şirketler bu olanakları sağladığı için bu bir sorun değildir.

Dil desteğinin mevcudiyeti düzenli olarak değiştiğinden, şu anda nelerin mevcut olduğunu görmek için sigorta şirketlerinin web sitelerini detaylı kontrol etmenizi sağlıyoruz.

Trafikte araç kullanırken başımıza ne geleceği belli olmadığı için hem karşı taraflara vereceğimiz zararlar hem de kendimize ve aracımıza verebileceğimiz zararlar için sigorta ve kasko yaptırmak önemlidir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here