Porya Bilyası Nedir? Ne İşe Yarar?

Porya bilyasi sürücüler tarafından pek bilinen bir parça olmasa da sürüş güvenliği için oldukça gerekli ve aynı zamanda hayati öneme sahip bir parçadır. Poryayı, aksın üzerinde yer alan tekerleklerin taşıyıcı parçası olarak tanımlayabiliriz. Parya araçların tekerlerinin kolay, güvenli ve konforlu şekilde dönmesini sağlar. Porya bilyesi nedir, ne işe yarar, neden bozulur ve nasıl tamir edilir tüm detaylarıyla içeriğimizde inceledik.

Porya Bilyası Nedir?

Araçların tekerleklerinin odak noktasında bulunur. Porya bilyası nedir dendiğinde bilmemiz gereken ise tekerleklerin porya bilyası üzerinde hareket ettiğidir. Bu parça hareket sırasında açığa çıkan sürtünme kuvvetini en aza indirmek için kullanılır. Porya bilyasının diğer ismi ise poyra rulmanı olduğunu bilmenizi isteriz. Porya bilyaları da uzun kullanım ömrü göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır ancak sürekli sürtünme kuvvetine maruz kaldığı için de bu parçanın kullanım ömrü belirli bir zamana kadar devam eder. Sürüş esnasında aralıksız gerçekleşen sürtünme kuvveti neticesinde ortaya çıkan aşınma sebebiyle zaman içerisinde bazı ses gelme durumları ve birtakım boşluk oluşma durumları söz konusu olur. Bu durum aracın ön tekerleklerinden bir uğultu sesinin yükselmesiyle kendini belli eder. Böyle bir sıkıntı baş gösterdiğinde servislerden yardım almanız gerekir.

Porya Bilyası Ne işe Yarar?

Porya bilyası tekerlekleri taşıyan aks üzerinde bir yuvaya sıkıca sabitlenmiştir. Fakat tekerlekler sürüş esnasında taşıcıyı birer parça olsalar dahi sabit parçalar değillerdir. Porya bilyası ne işe yarar sorusunun en net cevabı ise; aracın tekerleklerinin onları taşıyan alan üzerinde rahatça hareket edebilmesi görevini poyra bilyasının üstlendiğidir. Halk arasında ise porya bilyasına, teker bilyası da denir.

İlginizi Çekebilir  2019 Araba Alım Satım İşlemleri Nasıl Yapılır?

Porya Bilyasının Bozulma Sebepleri

Porya bilyası normal şartlarda son derece sağlam ve mukavemetli bir parçadır. Ekstra bir durum söz konusu olmadığında gayet uzun seneler boyunca verimli bir şekilde araçlarda kullanılabilir. Fakat bazen beklenmedik şekilde bozulabilir veya arızalara sebebiyet verebilir. Porya bilyasının bozulma nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz; gerçekleşen kazalar sonucunda tekerleklere alınan darbelerin poyra bilyasına zarar verme durumu söz konusu olabilir, poyra bilyasının içerisinde yağ bulunmaktadır ve bu parça yağsız kalırsa problem çıkabilir. Araç seyir halindeyken tekerleklerin oldukça sert bir darbeye maruz kalmalı sonucunda da poyra bilyaları bozulabilirler, direksiyon manevra esnasında tam tur olarak sağ yan veya sol yana söndürüldüğü esnada ani gazlama soncunda poyra bilyasının yine bozulma ihtimali yüksektir ve tamir söz konusu olmadan değişim işlemi yapılır.

Porya Bilyası Değişim İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Porya bilyasının değişimi zor gibi görünse de aslında kolay bir işlemdir diyebiliriz. Peki porya bilyası değişimi nasıl yapılır? Değişimi gerçekleştirebileceğiniz malzemelere sahipseniz servise gitmeden de bu işi kendinizde oldukça kola bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Fakat dikkat edilmesi gereken nokta ise poyra bilyasının bulunduğu yerden ayrılabilmesi için hidrolik prese ihtiyaç vardır. Değişim işlemi gerçekleştirilirken araç hava kaldırılmalı ve tekerler bu işlemden sonra çıkarılmalıdır. Daha sonra ise amortisörlerin, aks kafasının, fren kapiklerinin, alt rotil, diskler, rot başları gibi parçaların tamamının özenle sökülmesi gerekir. Saydığımız tüm parçalar söküldükten sonra da poyra yerinden çıkarılır. Porya bilyasının çıkarılması için de tekerleklerin taşıyıcılarının sökülmesi de gereklidir. Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra ise poyra bilyası çekiç darbeleri ile taşıyıcıdan ayrılır. Tüm işlemler doğru bir şekilde tamamlandıktan sonra sökülen tüm parçalar özenle yerlerine yerleştirilir ve böylece işlem tamamlanmış olur.

İlginizi Çekebilir  Aliminyum Alaşımlı Jant Nedir?

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here