Seat Leon Gençleri Hedef Alıyor

 

Seat Leon bir önceki nesline göre çok büyük değişikliğe gitmiş ve Leon modelinin klasik yuvarlak hatlı tasarımından vazgeçerek daha keskin hatlara sahip, daha sportif bir araba tasarlamayı başarmış.Özellikle yeni ve keskin far tasarımı ilk bakışta dikkat çekmeyi başarıyor.

Volkswagen Golf, Skoda Octavia ve Audi A3 ile aynı platformu paylaşan Seat Leon, hatchback başta olmak üzere station wagon ve tek kapılı coupe karoser tiplerine sahip seçenekleri ile vitrinlerdeki yerini aldı.

İç mekanda selefine göre daha fazla bir yaşam alanı sunan Leon, arka koltuklarda ise yeterli baş mesafesi sunamıyor. Sade tasarım çizgilerinin hakim olduğu iç dizaynın bir albenisi yok.

Yeni Leon, önceki nesline göre daha kaliteli bir malzeme yapısı sunsa da, kapı içlerinde ve alt bölgelerde kullanılan sert plastik premium algısını düşürmüş. Göstergelerin Audi’den, klima kumandalarının ise Volkswagen’den alınması Seat Leon’un kendine özgü bir iç tasarım sunmasına engel olmuş.

Rakiplerine kıyaslaçok da küçük sayılmayacak bir bagaj hacmi sunan Seat Leon, günlük ihtiyaçlara cevap verebilecek küçük saklama alanları da barındırıyor. Yan aynaların çekici far yapısı ile aynı tasarıma sahip olması,göze hoş görünse de küçük yapısı ile görüş açısını daraltmış.

Ses yalıtımı konusunda başarılı olan Seat Leon, yol, motor ve rüzgar gürültüsünden çokça etkilenmiyor. Orta sertlikteki süspansiyon sistemi konfor odaklı, yumuşak bir çalışma karakterine sahipken, ani salınımları da absorbe edebilen bir yeteneğe sahip.

Gerek benzinli ve gerekse dizel motorlarında grubun klasik ekonomi odaklı motor seçeneklerine yer veren Seat Leon, performans konusunda da başarılı sonuçlar ortaya koyuyor. Özellikle FR serisi ile hız tutkunlarını tatmin etmeyi amaçlayan Seat, opsiyonel olarak 4 farklı sürüş modu sunuyor. Normal, Eko, Spor ve Kişisel sürüş modları ile ister yakıt isterseniz de performans amaçlı bir sürüş deneyimi yaşatabiliyor.

İlginizi Çekebilir  Yeni Seat Ibiza Cupra

Otomatik şanzıman seçeneğinde yine grubun klasik çift kavramalı DSG sistemini entegre eden Seat Leon çok hızlı ve sarsıntısız vites geçişleri ile ön plana çıkıyor. Golf modeli ile aynı yapıya sahip ancak ondan daha ucuz bir fiyat etiketi sunmayı hedefleyen VW grubu’nun özellikle dinamik tasarımı ile genç müşteri potansiyelini hedeflediğini söyleyebiliriz.

1.2, 1.4 ve 2.0 litrelik benzinli motor ve 1.6 litrelik dizel motor seçeneklerine sahip olan model Style ve FR olmak üzere 2 farklı donanım seçeneği sunuyor. 1.2 litrelik benzinli motor 1197 cc ve 110 beygir güç üretirken, 1.4 litrelik benzinli motor 1395 cc ve 150 beygir gücünde. Fabrika verilerine göre 0’dan 100 km’ye 5,8 saniyede çıkan 1984 cc ve 280 beygir güç üreten 2.0 motor seçeneği ise performans tutkunları için ideal.

Tutumluluğu ile ön plana çıkan 1.6 litrelik dizel motoru, 1598 cc ve 110 beygir güç üretirken, hem manuel hem de otomatik vitesli seçeneklerinde, 100 kilometrede ortalama 3,8 litrelik bir tüketim ortalamasına sunmayı başarmış.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here