2015 Ford EcoSport 1.0 İnceleme

Keskin hatları ve daha yeni bir görünüme sahip yeni EcoSport, kompakt SUV piyasasına etkili bir biçimde katıldı.

ecosport

Yenilenen Ford EcoSport önceki haline göre daha ferah ve daha teknolojik. Ford artık EcoSport modelini Avrupa pazarına da açacak ve Renault Kadjar, Nissan Quasqai gibi modellere rakip olacak. Bildiğiniz gibi kompakt SUV Nissan Juke ile başlamıştı. Daha sonra bu furyaya Renault, Mını, Opel ve Peugeot da katılmıştı.

ecosport1

EcoSport Amerika pazarında satıştayken bagaj kapağında stepnesi mevcuttu. Avrupa versiyonunda stepne kaldırılmış durumda. Onun yerine lastik tamir kiti eklenmiş. Avrupa modeli için arazi dayanaklılığından da biraz feragat edilmiş ve otomobil 10 mm yere yaklaştırılmış. Böylece daha iyi bir yol tutuşu sağlanmış.

ecosport3

Süspansiyonlar daha da sertleştirilmiş ve dönüşlerde esneme payı azaltılmış olan modelde ESC(Electronic Stability Control) sistemi de güncellenmiş.

ecosport4

 

İç kısımda yenilenen opsiyonel dokunmatik kontrol ekranı, deri kaplamalı koltuklar ve yeni bir tavan döşemesi eklenmiş. Ayrıca opsiyonel olarak ısıtmalı ön cam, ısıtmalı ön koltuklar gibi birçok lüks donanım da sunulacak.

ecosport5

Model yol tutuşu olarak oldukça iyi geliştirilmiş. Yola sıkıca tutunan otomobil direksiyon hareketlerine anında ve düzgün cevap veriyor. Yüksek hızlarda dahi manevralar güven veriyor.

ecosport6

EcoSport için iç kısım oldukça kaliteli. Fiesta mimarisinde çalışmasına rağmen koltuklar ve sert plastik bölgelerde kaliteyi hissediyorsunuz. Kabin içine yol sesi pek fazla gelmiyor. Ancak otoyolda vs. yüksek süratlerde arka kapı bölgesinde rüzgar sesi duymak mümkün.

ecosport9

 

EcoSport’un sahip olduğu 1.0 3 silindirli benzinli motor düşük hızlarda oldukça iyi performans veriyor. Ancak otoyolda vs. hızlanmalarını çok geç tamamlamakta. 1.0 motor tam şehir kullanımı için tasarlanmış. Uzun yol vs. için 1.5 dizel motor çok daha iyi bir seçenek.

İlginizi Çekebilir  Benzinli Mi Yoksa Dizel Otomobil Mi?

ecosport10

Yeni Ford EcoBoost 16.500€ başlangıç fiyatı ile İngiltere’de satışa sunulacak. Ülkemize de benzer fiyatla girmesi planlanan modelin 1.5 dizel versiyonunun ise biraz daha yüksek fiyattan satışa sunulması bekleniyor.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here