İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el araç alımı hem tüketici hem de araç sahibi açısından oldukça önemli bir noktadır. Araç alım aşamasında tüm bilgilere hakim olmalısınız ki, sonrasında yaşanacak durumlar sürpriz olmasın. Araştırarak bu süreçleri tamamlamak avantajınıza olacaktır.

 • Aracı kimden aldığınızı ve geçmişini kesin olarak bilmelisiniz. Aracınızın o zamana kadar olan sahip sayısını ve varsa karıştığı kazaları da öğrenmeniz 5664’e mesaj atarak (DETAY boşluk PLAKA) mümkün.
 • Alacağınız aracın kaporta ekspertizine dikkat edin. Yoğun trafik ve kalabalık şehir nüfusu ile ilişkili olarak küçük ya da büyük ölçekli kazalar yaşanmaktadır. Tüketici olarak meydana gelen kazaları bilmek en doğal hakkınız. Bu noktada kurumsal bir ekspertiz noktasında yazılı ve kaşeli ekspertiz raporu almak, faydalı bir önlem olacaktır.
 • Mekanik aksam en az fiziki durum kadar önem arz etmektedir. Aracın motor ve mekanik aksamının bilirkişiler tarafından kontrol edilerek, alt takımda sorun olup olmadığı belirtilmeli. Debriyaj ve fren balataları, fren diskleri kontrol edilir. Mevcutta var ise egzoz ve yağ kaçakları tespit edilir.
 • Aracın diş derinlikleri 1,6 mm’nin altında olmamalıdır bu nedenle alacağınız aracın lastik durumunu mutlaka kontrol edin. Kötü durumdaki lastikler muayeneden geçmeyeceği için bu durum ekstra masrafa neden olacaktır.
 • İkinci el araba satın alırken akıllara takılan ilk soru kilometre olur. Düzenli bakımı yapılmış, temiz kullanılmış, aksatılmadan teknik kontrolleri yapılmış olan araçların yüksek kilometrede olması problem olmamaktadır. Fakat kontrolleri aksatılmış bir biçimde kullanılan araçların motor ve mekanik aksamlarındaki yıpranmalar kilometre kriterine bağlıdır.
 • Aracın kaporta, motor, mekanik kontrolü dışında kaza geçmişini de bilmeniz gerekir. Cep telefonunuz üzerinden sms yoluyla araç şasi ya da plakasını 5664’e atarak 7 TL ücret karşılığında geçmiş hasar durumunu öğrenebilirsiniz. Fakat unutmayın ki zorunlu trafik sigortası veya kasko sigortası tarafından dosya açılmadan yapılan işlemler tramere işlenmez ve kayıtlarda bunu göremezsiniz.
 • Aracı alırken yedek anahtar kontrolünü aksatmamalısınız. İlk yardım seti, stepne, kriko ve kitapçıkları da kontrol ederek mümkün olduğunca eksiksiz bir ekipmanla satın almalısınız.
 • İmkan varsa test sürüşüne çıkarak, kendinize uygunluğuna, konforuna, tasarım ve teknolojisine adapte olmaya çalışın.
 • Aracın MTV ve TPC borçlarını sorgulayarak, finansman kuruluş, banka ya da yapılandırılmış vergi borçlarına ait haciz- rehin durumunun kontrolünü sağlamalısınız.
 • Alacağınız 2. el aracın mutlaka belirlenmiş bir piyasa değeri vardır. Konuya ya da modele çok uzak olabilirsiniz. Bu durumlarda web portallarından ya da yetkili isimlerden destek alarak fiyat analizini gerçekleştirin.
 • Satış aşamasında noterde aracın Motorlu Taşıtlar Vergisi, Trafik Cezası Kontrolünü ve TÜVTÜRK Araç Muayenesini sorgulamalısınız. Ayrıca ruhsat ya da tescile ilişkin bir belge, trafik belgesi, geçerli bir kimlik belgesi (avukat kimliği, ehliyet, nüfus cüzdanı) eğer vekaleten satış olacaksa vekaletname, plaka değişikliği olacaksa plakalar satış sırasında noterde yanınızda bulundurmanız gereken belgelerdir.
İlginizi Çekebilir  En Çok Değerlenen Arabalar Hangileri?

Otomerkezi.net olarak satış aşamasında tüm kontrolleri sağlayarak kusursuz hizmet sunmak için çalışıyoruz. Güveniniz bizim için önemli. Kilometre ve ekspertiz garantisi, ayrıca motor-mekanik garantisi sağlayarak güvenliğinizi üst seviyede tutmaya özen gösteriyoruz. Size yalnızca aracınızı seçmek kalıyor. Keyifli sürüşler dileriz! :)

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here