Ebd Sistemi Nedir? Araçlarda Ebd Ne İşe Yarar?

Son 5-10 yıldır neredeyse her araçta standart olarak sunulan EBD sistemi nedir? EBD ne demek gibi sorulara bu yazımızda yanıt vereceğiz. Öncelikle sistemi tanıtmakla başlayalım:

ebd nedir

EBD Nedir?

EBD( Electronic Brake Force Distribition) kısaltmasıdır. Türkçe anlamı ile “elektronik fren gücü dağıtıcı” olarak çevirebiliriz. Sistem fren yapıldığı zaman otomobilin ön ve arka kısımlarında denge sağlamayı amaçlar.

Öyle ki; araba ile ilerlerken fren yapıldığında ağırlık yoğunluğu önde olduğundan araç öne doğru inecektir. Fren dozajı arttıkça araç daha çok öne yatacak ve arka tekerleklerde ağırlık düşük olduğundan kızaklama yaparak fren mesafesini uzatacaktır.

Ebd fren sisteminin çalışma mantığı, ani frenleme yapılan durumlarda ağırlığın bindiği ön tekerleklere daha fazla güç uygulanması ve tutunmanın az olduğu arka tekerlere ise az güç uygulanmasını sağlar. Bu şekilde ani fren durumunda aracın daha stabil ve kontrol edilebilir şekilde yavaşlaması sağlanır.

ebd sistem parçaları

EBD Nasıl Çalışır?

Ebd sistemi Abs sistemine entegre şekilde üretilir ve tamamıyla ortak parçalar ile çalışırlar. Sistem veri almak ve çalışmak için tekerleklerdeki abs sensörlerini ve abs beynini kullanır. Frenleme durumunda kızaklama yapan tekerleklerdeki gücü keserek tutunma yapanlara iletir. Günümüzde tüm ABS fren sistemine sahip otomobillerde Ebd de bulunur.

EBD Arızası

Ebd sistemi arızası nasıl giderilir sorusuna öncelikle arıza tanımı yapmakla başlayalım. Sistem abs ile ortak parçalar ile çalıştığından arızası durumunda gösterge panelinde abs lambası sabit yanacaktır. Ebd arızası genellikle tekerleklerdeki hız sensörlerinin verileri doğru okuyamaması veya akü problemleri nedeniyle olabilir.

Gösterge panelinde arıza gördüğünüzde mutlaka bir arıza tespit cihazı ile araca bağlanıp hata kodunu görmeli ona göre onarım yaptırmalısınız. Ancak akünüzün zayıf ise çalıştırma sırasında sensörler enerji alamadığından arıza lambası da yanabilmektedir. Bu durumda onarım öncesi akü değişimi ile test etmenizi öneririz.

İlginizi Çekebilir  Chip Tuning Hakkında Tüm Merak Ettikleriniz

Ebd arızası mutlaka en kısa sürede yaptırılması gerekir. Aksi halde ani frenleme yaparken aracınız fren dengesini sağlayamayacağından durma mesafesi uzayacak ve kaza yapmanıza neden olabilecektir.

EBD Olmayan Araçlarda Fren Sistemi

Son yıllarda standart bir donanım olarak sunulan bu sistemin olmadığı araçlarda standart olarak fren gücü %70 ön %30 arkada olacak şekilde ayarlanır. Bu durum da özellikle aracın arkasının yüklü olduğu durumlarda yapılacak ani frenlerde savrulma, geç durma gibi problemlere sebep olur.

Aşağıdaki videoda EBD sisteminin çalışma mantığını görebilirsiniz.

Yazı Özeti
Ebd Sistemi Nedir?
İçerik
Ebd Sistemi Nedir?
Açıklama
EBD( Electronic Brake Force Distribition) kısaltmasıdır. Türkçe anlamı ile "elektronik fren gücü dağıtıcı" olarak çevirebiliriz. Sistem fren yapıldığı zaman otomobilin ön ve arka kısımlarında denge sağlamayı amaçlar.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here