Otomobillerde ÖTV Sistemi Yenileniyor

Döviz kurlarının sürekli yükselmesi ile artan otomobil fiyatları için yakın bir zaman önce ticari araçlarda ÖTV indirimi yapılmıştı. Bugün hususi otomobiller için yapılacak ÖTV düzenlemesi duyuruldu.

otv-sistemi-yeni

Halihazırda otomobiller için ÖTV(Özel Tüketim Vergisi) sadece motor hacmine bağlı olarak hesaplanmakta. Bu durum da aynı motor hacmine sahip bir B segmenti ile E segmentinden eşit vergi alınması gibi sonuçlara sahip. Yeni kanun tasarısı ile otomobiller için ağırlık, segment, donanım farkları gibi birçok unsur göz önünde bulundurularak vergilendirilmesi yapılacak.

Yasa onaylandığında genel olarak tüm otomobil piyasasında fiyatlarda azalma olması, alımların artması bekleniyor. Yeni ÖTV düzenlenmesini içeren düzenleme 2016 takvim yılı içinde yürürlüğe girecek.

Düzenleme ile 1.6 litre motor ile piyasaya sunulan lüks segment otomobillerin fiyatlarında yüksek oranda artış olması muhtemel görünüyor.

Yasa tasarısı uygulamaya geçtiğinde olacak değişiklikler;

1-Toplam ağırlığı 850 kg’yi geçmeyen 2000 cc altı araçlarda özel tüketim vergisi(ÖTV) %15 olarak tahsil edilecek.

2-Sadece elektrik motoru ile çalışan otomobiller için %15

3- Ağırlık şartına uymayıp en fazla 1600 cc motor hacmine sahip otomobiiler için %45 özel tüketim vergisi alınacak.

Düzenleme ile E segmenti ve üzeri( Bmw 5.20i, Mercedes E180 gibi %45 vergi oranına tabi lüks otomobillerin fiyatlarının yükselmesi bekleniyor.

 

İlginizi Çekebilir  Yenilenen Totoya GT86 ve Subaru BRZ Duyuruldu

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here