Beyaz duman problemi

4.04K görüntülenmeBilgi Talebi
0 Yorum

Merhaba. 2015 Dacia Dokker araba var. Sıkıntı beyaz duman. Arabanın cekisinde bir problem yok. Sabah calistirdiğimda normal beyaz duman çıkıyor. Kargo işi yapıyorum bu araçla. Sürekli çalışıyor akşama kadar. 7-8 saat çalışıyor. Sonra dönüşe geçiyorum. Dönüş yolum 25 km. Özellikle dönerken yolun bazı kesimlerinde veya duman atiyo yarım dakika cinlvarinda. Bu dönüş yolunda 2-3 kez oluyo. Fakat normal kullanımlarda hiçbir sıkıntı yok. Bu beyaz duman neden olabilir?

Kadir Cevaplanan soru 1 Mayıs 2020
Bir Yorum Ekle

Kullanım durumuna göre partikül filtresi gibi, bir ihtimal de egr olabilir ancak egr arızası olursa genelde çekiş düşüklüğüne de sebep oluyor. Bir servise giderek bilgisayarlı rejenerasyon yaptırabilirsiniz. Düzelmezse sökülüp temizlenmesi gerekecek.

Arabahaberim.com Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi 1 Mayıs 2020
Bir Yorum Ekle
Kadir(anonim) 0 Yorum

Evet hemen kesiyor dumanı. Çok kısa bi süreliğine çıkıyor duman. Dizel partikül olmuş zaten. Yani tam olarak sebebi dizel partikül mu?

Arabahaberim.com Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi 1 Mayıs 2020
Bir Yorum Ekle

Merhaba,

Araç çok yüksek ihtimalle dizel ona göre cevap veriyorum. Model yılına göre de dpf kesin var araçta. İlk çalıştırma ve ara ara duman atma genellikle dpf doluluğu sebebiyle görülüyor. Bir de sürekli kısa mesafe, şehir içi çalışıyor motor sanırım.

Dönüş yoluna çıktığınızda(çevre yolu olduğunu varsayıyorum) bir vites düşük olacak şekilde 3000-3200 devir aralığnda sürüş yapabilir misiniz bir süre. Eğer araç dpf kaynaklı beyaz duman atıyorsa. kısa süre sonra kesecektir dumanı.

Arabahaberim.com Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi 17 Nisan 2020
Bir Yorum Ekle
Cevabınızı yazın.
DMCA
PROTECTED