Subap Arızası Belirtileri Nelerdir?

Subap, aracınızın motorundaki gaz geçişini yapan bir parçadır. Subap aynı zamanda borulardaki sıvı ve gaz kontrolünü de yapar. Havanın ve benzinin kontrolünü sağlayan subaplar, aracın çalışabilmesi için önemlidir. Genel olarak tüm arabalarda bulunan subap sayıları aynıdır.

Aracınızı rahat bir şekilde kullanmak istiyorsanız, subap ayarlarını mutlaka yapmanız gerekir. Her araba parçası gibi subaplar da birtakım arızalar gösterebilir. Subap arızasının meydana geldiğini anlamanızı sağlayacak bazı belirtiler oluşur. Peki, subap arızası belirtileri nelerdir? Bu belirtileri bilmenin ne gibi avantajları vardır?

Subaptan Ses Gelmesi

Subaptan ses gelmesi, subap arızası belirtileri arasında bulunur. Sesin meydana gelmesine neden olan birçok durum söz konusu olabilir.

Bu durumlar şunlardır:

  • Subap ayarının bozuk olması
  • Subabı iten mekanizmanın gevşemesi
  • Subap yayının kuvvetli olmaması
  • Subapların birbirlerine yapışmaları
  • Subap ayarı yapılan vidanın aşınması

Gibi sebeplerden dolayı subap arızası meydana gelebilir. Eğer subaptan ses geliyorsa bu duruma neden olan sorunlar yukarıda madde şeklinde açıklanmıştır.

Düzensiz Bir Şekilde Çalışma

Eğer aracınızın subabında bir arıza mevcutsa aracınız düzensiz bir şekilde çalışır. Subap arızasının en fazla karşılaşılan belirtilerinden biri düzensiz çalışmadır. Bu nedenle aracınızın çalışma düzenini dikkatli bir şekilde incelemeniz gerekir. Aracınızda yaşanan performans kaybı da yine subap arızası belirtilerinden sayılır. Aracınıza çok fazla gaz verseniz bile yeteri kadar hızlanmasını sağlayamazsınız. Bunun yanında aracınızda birtakım sarsıntılar meydana gelebilir.

Geç Çalışma

Eğer subapta yaşanan arıza büyükse aracınız geç çalışabilir. Özellikle de kışın soğuk sabahlarında geç çalışma durumları ile sık sık karşı karşılaşabilirsiniz. Bu duruma erken müdahalede bulunulmazsa aracınız zamanla hiç çalışamaz hale gelebilir. Bu nedenle geç çalışma durumları uzun süreli devam ederse aracınızı tamir ettirmeniz gerekebilir.

İlginizi Çekebilir  7 Kişilik Duster Geliyor

Duman Atılması

Duman atılması, subap arızası belirtilerindendir. Ancak bu durum pek fazla meydana gelmez. Subapta oluşan arıza, egzozdan dumanın çıkmasına sebep olur. Böyle bir durum yaşadığınız zaman aracınızın subabında sorun olduğunu anlamanız gerekir. Arıza durumlarını yaşamamak için aracınıza iyi bakmanız ve sürekli olarak kontrollerini yaptırmanız gerekir. Aksi halde aracınızı keyifli bir şekilde kullanmaktan mahrum kalabilirsiniz.

 

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here