Yeni ÖTV Yasası Resmi Gazete’de Yayınlandı

Bir süredir gündemde olan ve haberini yaptığımız yenilenen otomobillerdeki ÖTV tasarısı bugün itibari ile Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

en-uygun-trafik-sigortasi

Yaklaşık iki aydır gündemde olan yasa tasarısı, otomobillerde sadece motor hacmi ile vergilendirme yapılmasının yerine motor hacminin yanında sahip olduğu donanımlara ve baz satış fiyatına göre ötv ödenmesini içeriyor. Yeni yasa uzun süredir bakanlar kurulunda görüşülüyordu. Bugün itibari ile Resmi Gazete’de yayınlanan 2016/9542 sayılı “Bazı Mal ve Hizmetlere Uygulanan Katma Değer Vergisi Oranları ile Özel Tüketim Vergisi Oranlarının Yeniden Belirlenmesi Hakkında Karar” ile uygulamaya kondu.

madde-3-yeni-otv

Yeni düzenlemeye göre 1600 cc motor hacmine kadar olan otomobillerde %45 olan vergi oranı %60 olarak değişecek. Aynı şekilde 1601 ile 2000 cc arası olan otomobillerde %87 olan vergi oranı %110 olarak güncellenecek.

Yeni yasa ile ÖTV eklenmemiş gümrük fiyatı 40 bin lirayı geçmeyen otomobillerde vergi %45 olarak devam ettirilecek. Ancak 40 bin lirayı aşan otomobillerde vergi oranı %60’a çıkarılacak. Bu durum da D ve E segmenti 1.6 litre otomobilerin (BMW 3.20İ, Mercedes E180,) fiyatının yükselmesine sebep olacak.

 

İlginizi Çekebilir  Karşınızda Toyota Fortuner

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here