Aracımda Triger Zincir Mi Kayış Mı Nasıl Anlarım?

Özellikle ikinci el araba aldığınızda ilk dikkat etmeniz gereken kısım aracın geçmiş bakımlarının yapılıp yapılmadığı olmalıdır. Özellikle triger kayışı veya triger zinciri otomobilin motorundaki en hayati parçalardan biridir. Zamanında değiştirilmemiş triger koparak motoru kullanılamaz hale getirebilir ve ciddi rektefiye maliyetleri ödemenize sebep olabilir.

Aracımda Triger Kayış mı Zincir Mi?

Otomobil üreticileri her motora farklı teknolojide triger sistemi yerleştirebiliyor. Genellikle dizel motorlarda triger zinciri bulunurken benzinli araçlarda triger kayışı bulunuyor. Ancak bu her araç için geçerli değil. Örneğin Renault’un dizel motorlarında triger kayışı bulunurken Opel’in benzinli motorlarında triger zinciri bulunuyor.

Aracınızda triger kayış mı yoksa zincir mi diye merak ediyorsanız motor adı ile Google’da arama yapabilir veya yorum kısmından bize sorabilirsiniz.

triger kayışı fotoğrafı

İkinci El Araç Aldım, Trigeri Değiştirmeli Miyim?

Yorum olarak çok sorulardan biri de “ikinci el araba aldım, trigeri değiştirmeli miyim?” sorusu oluyor. Eğer aracınızı yeni aldıysanız ve aracınızın triger değişim periyodu geçmişse mutlaka önceki sahibinden triger değişimine dair bir servis belgesi isteyin. Eğer size bir servis belgesi iletilmedi ise her ihtimale karşı triger kayışı veya zincirini değiştirin.

Eğer geçmişini bilmediğiniz bir araçta triger kayışını uzun süre değiştirmezseniz kayış yolda kopabilir ve subaplar ve pistonların birbirine çarpmasına sebep olabilir. Böyle bir durumda birçok motor parçasının değiştirilmesi gerekecek ve ciddi bir maliyet ortaya çıkacaktır.

Triger Kayışının Ömrü Ne Kadar?

Triger kayışı V kayışının aksine kapalı bir alanda çalışır. Motor dönmeye başladığı anda subaplar ve pistonların zamanlamasını sağlar. Kauçuk bir maddeden üretilen triger kayışları motorun ısınması, soğuması gibi durumlar sebepli bir süre sonra özelliğini kaybeder ve hamuru sertleşmeye başlar.

İlginizi Çekebilir  Teyp Kodu Nedir? Nasıl Bulunur?

Ortalama 5 yıl/100 bin km olarak belirtilen triger kayışı değişim periyotları dikkate alınmadığında triger kayışı kopabilmekte ve ciddi maliyetlere sebep olabilmektedir.

Triger Zincirinin Ömrü Ne Kadar?

Triger zinciri, triger kayışına oranla daha uzun ömürlüdür. Sebebi ise kauçuk yerine çok daha sağlam bir madde olan çelik bir zincirden oluşmasıdır. Ayrıca bu zincir motor çalıştığı sürece sürekli motor yağı ile yağlanarak korunur.

Triger zincirleri yağ değişim periyotları düzgün takip edilmiş ve üretici tarafından onaylanmış motor yağları ile bakımlar yapılmış ise genellikle 300 bin km ve üzeri sorunsuz şekilde kullanılabilir. Ancak üreticiler tarafından genellikle 10 yıl /150 bin km şeklinde değişim periyotları bulunmaktadır.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here