İMM Teminatı Nedir? İMM Teminatı Neden Çok Önemli?

Günümüzde araçların parça fiyatlarının artması sebeli meydana gelen trafik kazalarında karşı tarafın zararları bazen trafik sigortası tarafından tam olarak karşılanmamaktadır. Bu yetersiz durumlarda ortaya çıkan hasarların karşılanması için Motorlu Kara Taşıtları İhtiyari Mesuliyet Sigortası yani (İMM) karşılığında sigorta şirketleri tarafından karşılanmaktadır. İhtiyari Mali Mesuliyet özel bir sigorta çeşidi olup zorunlu değildir, araç sahibinin talebine göre sigorta şirketleri tarafından yapılabilir.

IMM (İhtiyari Mali Mesuliyet) Sigortası Nedir?

Sigorta sahiplerinin istekleri doğrultusunda İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası üçüncü kişilerin uğramış olduğu zararların karşılanması amacıyla yapılıyor. Böylece normal trafik sigortası kapsamında tutarları aşan kısımlar için bu sigorta devreye giriyor. Kara taşıtları için geçerli olan bu sigortanın belli teminatları bulunuyor.

Bu sigorta ile zorunlu trafik sigortası tarafından karşılanan 40 bin TL’lik hasar ödemesinin yanında İMM limitiniz kadar(sınırsız olarak poliçeleştirilebiliyor) kaza durumunda hasar ödemesi yapılıyor.

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası Ne Kadar Olmalı?

Aracınızı kullandığınız trafikte çeşitli markalara ait farklı araçlar yer alıyor. Öyle ki bazı araçların 3-4 milyon TL gibi fiyatları olduğu düşünüldüğünde ufak bir arkadan çarpma kazalarında dahi 100-200 bin Tl’lik hasarlar oluşabiliyor. Böyle bir durumda kusurlu siz olduğunuzda sigorta ve kaskonun karşılamadığı tutarı sizin cebinizden karşılamanız gerekecektir.

Ancak İMM(İhtiyari Malu Mesuliyet) sigortası yaptırdıysanız sigortanın kapsadığı tutarın fazlasını bu sigortadan karşılayabilirsiniz. Günümüzde araç fiyatlarını göz önünde bulundurunca İMM teminatını minimum 500 bin TL olarak satın almanızı öneririz.

İlginizi Çekebilir  Xenon Far Nedir?

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortasının Genel Şartları Nelerdir?

İMM yani Motorlu Kara Taşıtları İhtiyari Mali Sorumluluk Sigortası araç sahiplerinin karşı tarafta neden olduğu maddi zararların karşılanması için güvence sunan bir sigorta türüdür. Genel şartları şöyle sıralayabiliriz.

*Zorunlu trafik sigortasının karşılamadığı hasar tutarları için devreye girer.

*Türkiye sınırları içinde olmak üzere geçerlidir.(Özel olarak poliçeye yurtdışı hasar tazmini eklenebilir.)

*Manevi tazminatlar de sigortaya eklenebilir.

Özellikle manevi tazminatların eklenmesi halinde sigorta ücretinde de ciddi farklılıklar meydana gelir. Bu hususlardan yararlanması için sigortalı olan kişinin bildirim yapması gerekir. Örnek olarak herhangi bir trafik kazasında karşı tarafın hasarı yetkili kişiler tarafından 80.000 lira olarak hesaplanmış ancak zorunlu trafik sigortası bu tutarın sadece 40.000 lirasını karşılamaktadır. Ancak geriye kalan 30.000 liralık kısmı ise İhtiyari Mali Sorumluluk Sigortasının teminatları kapsamında karşılanmaktadır.

Eğer İMM sigortanız yoksa 80.000 TL hasar oluşan trafik kazasında 8/8 kusur oranı size ait ise 40 bin TL’lik fark tutarını cebinizden karşılamanız gerekecektir.

İhtiyari Mali Mesuliyet Teminatı Ne Kadar?

İhtiyari Mesuliyet Sigortası teminatı diğer sigorta teminatlarından farklı bir yönü bulunuyor. Teminatlar ile 3. kişilerin kayıpları güvence altına alınmaktadır. Kaza sırasında maddi, manevi ve bedensel kayıpların tanziminde bu sigorta türünden yararlanılıyor.

Zorunlu trafik sigortalarında 40 bin TL olan İMM tutarı, kasko sigortalarında ise standart olarak 10.00 TL olarak veriliyor. Ancak kasko sigortanızı yaptırırken acentenizden istemeniz halinde 1 milyon TL veya sınırsız şeklinde İMM eklenebiliyor.

Aracın modeline, sahip olduğunuz hasarsızlık indirim oranına göre vs. İMM yükseltmesi için ödeyeceğiniz ek tutar değişkenlik gösterebiliyor.

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası Fiyatları Nedir?

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası, kasko poliçesin ek teminatlar oluşturduğu için öncelikle araç için yapılan Kasko Sigortası priminin ne kadar olduğu öğrenilmesi sigortanın fiyatını ortaya çıkarır. Böylece İMM ek teminatıyla bu prime ne kadar ücret ekleneceği konusunda bilgi sahibi olmanız kolay olacaktır.

İlginizi Çekebilir  Şanzıman Yağı Değişmeli Mi? Değişim Fiyatı

Ayrıca araç modeli, sürücü yaşı, sigortalının ikamet ili ve aracın cinsi (ticari/hususi) farklılıkları da imm yükseltme ücretini ciddi oranda değiştirir.

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortasından Yararlanması İçin Gerekenler

Sigortalı olan kişinin eğer trafik sigortası karşılamayacak kadar büyükse kazanın gerçekleşmesi durumunda 5 iş günü içinde sigorta şirketine başvurması gerekir. Hasar durumunda herhangi bir parçanın değiştirilmesi mümkün değilse yenisi ile değiştirilmesi söz konusu olmaktadır. Aynı zamanda zincirleme kazalarda da İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası teminat hizmeti bulunuyor.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here