7 Adımda Aracınızın Yakıt Tüketimini Düşürün

Ülkemizde her geçen gün akaryakıt fiyatlarına gelen güncellemeler sonucu hepimiz yakıt tüketimini azaltmanın yollarını arıyoruz.

Forumlarda vs. gözlemlediğim kadarı ile birçok otomobil sahibi fabrika verisinden çok farklı bir tüketim değerine sahip olduğundan yakınıyor. Ancak birçok değer hesaba katılmıyor; hava yoğunluğu, vites değiştirme sıklığı, ağırlık, lastikler, trafik, yol durumu ve daha birçok şey tüketim değerlerini değiştirebiliyor. Araç üreticilerinin şehirler arası ortalama tüketim değerini hesaplarken sadece şoför ve düz yolu baz alarak test yaptığını da göz önüne almak gerek.

Audi R8 Yakıt Tüketim Testi

Şimdi günlük kullanımda yakıt tüketimini nasıl fabrika standartlarına yaklaştırabileceğimize bakalım:

1-Aracınızın Bakımlarını Zamanında Yaptırın

Otomobilinizin periyodik bakımlarını aksatmayın. Üretici tarafından belirlenen kilometre aralıklarında mutlaka filtreleri ve motor yağını değiştirin. Kirlenmiş bir hava filtresi motora düzenli hava girişi sağlayamaz ve hava-yakıt oranının bozulmasına sebep olabilir. Diğer yandan değişmesi veya temizlenmesi gereken buji veya enjektörler yakıt tüketimini artıracaktır.

2- Aracınıza Uygun Yakıt Alın

Yakıt fiyatlarının artması birçok araç sahibini uygun fiyatlı satış yapan akaryakıt istasyonlarına yöneltti. Böyle istasyonlarda yakıt kalitesinin düşük olması sebebi ile motorun performansında düşüş yaşayabilirsiniz. Ayrıca uygunsuz yakıt otomobilin ateşleme sistemine pahalı sorunlar açabilir.

3-Lastiklerinizi Sıkça Kontrol Edin

Lastik basıncı nereden öğrenilirAracınızın yol ile temas eden tek noktası lastikleridir. Düşük veya yüksek hava basıncına sahip lastikler düzensiz yol teması sağlayacağından yakıt tüketimini ve en önemlisi sürüş güvenliğini azaltacaktır. Belli aralıklarla mutlaka lastiklerinizi kontrol edin ve üreticinin belirlediği basınç değerlerinde olduklarından emin olun.(Şoför kapısının içinde basınç değerleri mevcuttur.)

 

 

4- Motor İdeal Sıcaklığına Ulaşana Kadar Ani Hızlanmalardan Kaçının

hararet göstergesi kaçta olmalı
İdeal Çalışma Sıcaklığını Gösteren Hararet Göstergesi

Özellikle kış aylarında aracınızın motorunun ısınması için biraz zaman gerekir. Hava şartlarına göre benzinli motorlar 3-5 dakika, dizel ise 15-20 dakika gibi bir sürede ideal sıcaklığına ulaşır.(İdeal çalışma sıcaklığı 80-90 derece arasıdır.) Motor bu sıcaklığa ulaşmadan yüksek devirli kullanım zengin karışım adı verilen(fazla yakıt-az hava) şeklinde ateşleme olmasına sebep olacak ve tüketimi artıracaktır. Ayrıca içten yanmalı motorlarda en çok aşınmanın soğuk kullanımda olduğunu da unutmamak gerekir.

İlginizi Çekebilir  Trafik Sigortası ile Kasko Arasındaki Fark Nedir?

5- Aracınızın Teknik Özelliklerini Öğrenin

Otomobilinizi üreticinin paylaştığı verilere göre kullanın. Dizel ve turbo destekli benzinli motorlarda maksium tork eğrisinde yaptığınız kullanımlarda en ideal yakıt tüketimlerine ulaşırsınız.(Bu devir bandı genelde 1600 d/d ile 2250 d/d arasındadır.)

6- Ne Kadar Yüksek Vites O Kadar Az Yakıt Tüketimi

Sürüş sırasında yokuş vs. çıkmıyorsanız aracınızın yüksek devir çevirmesine izin vermeyin. Zamanında, uygun viteste seyrederek devir saatinin üstte bahsettiğim maksimum tork eğrisinde kalmasını sağlayın.

7- Işıklara vs. Yaklaşırken Motor Frenini Tercih Edin

Özellikle şehir içinde durmanız gereken trafik ışıklarına yaklaşırken yol müsaitse gazdan ayağınızı çekin ve vites düşürerek aracınızın yavaşlamasını sağlayın. Aksi halde ışıklara kadar hızlı gelip birden yavaşlamanız yakıt tüketimini artıracak ve fren balatalarının ömrünü azaltacaktır.

BONUS: Hareket Halinde Vitesi Boşa Almayın

Halk arasında yokuşlarda vs. vitesi boşa almanın yakıt tüketimini azalttığı görüşü hala yaygın durumda. Günümüzde modern enjeksiyonlu otomobiller hareket halinde vitesteyken gaz pedalına basılmadığı sürece yakıt tüketmez. Motor dönüşünü tekerlekler yardımıyla devam ettirir ve aynı zamanda motor freni de gerçekleşir. Vites boşa alındığında ise tekerlekler arasında bağlantı kesildiğinden motor beyni(ECU) stop etmemek için silindirlere yakıt gönderecektir. Aynı zamanda motor freni imkanı olmayacağından frenlere daha fazla yük binecektir.

Tüm bu adımları uyguladığınızda eğer düz ve çok trafikli bir rotada aracınızı kullanmıyorsanız yakıt tüketiminizi fabrika verilerinize yaklaştırabilirsiniz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here