Araba Fiyatları Yükselişe Geçebilir

Hem ülkemizde hem de dünyada yaşanan salgın ve küresel iklim krizi otomobil üretimini ve otomobil fiyatlarını da etkiliyor. Arabam.com, yaptığı bir araştırmada otomobiller ile ilgili satış raporlarını paylaşırken bunun yanı sıra fiyatların ne tarafa doğru gideceği konusunda da bir paylaşım yaptı.

Araba fiyatları yükselmeye başlayabilir

Yapılan son analizlere göre araba fiyatlarında artış bekleniyor. Arabam.com, tam kapanma sebebiyle tam kapanma sonrasında artacak olan talep sebebiyle fiyatların bir miktar yükseleceğini düşünüyor. Fiyatların yükselmesinin bir diğer sebebi olarak da bazı taleplerin ertelenmesi ve bu taleplerin birikmesinden dolayı fiyatlarda ciddi bir artış yaşanabileceği gösteriliyor.

Web sitesinin yaptığı açıklamaya göre araba fiyatlarında artış yapacak en büyük etkenlerden birisi de çip krizi olmakta. Araçlarda yer alan çipler, otomobiller için önemli bir değere sahip. Çip krizi yalnızca araçları değil aynı zamanda işlemci ve ekran kartları gibi çeşitli donanımları da etkileyen bir durum. Yaşanan bu krizin sebepleri arasında koronavirüs salgını ve kuraklık gösteriliyor. Küresel iklim değişikliği çip üretimini etkiliyor çünkü çip üretimi sırasında bol miktarda su kullanılıyor. Asya’da bir süreliğine yaşanan kuraklık çip krizini etkilese de bu krizin çıkmasının bir diğer sebebi de talebin yoğun bir şekilde artmaya başlaması oldu.

Arabam.com raporları paylaştı

Arabam.com, Nisan ayı satış raporlarını paylaşarak kullanıcılara bilgi verdi. Buna göre Nisan ayı içerisinde %70 otomobil, %13 minivan ve panelvan tarzı araç, %8 arazi tarzı araç, %6 ticari araç, %1 motosiklet ve %2 diğer araç türleri ilan olarak yer aldı. En çok ilan verilen otomobil markası Renault olurken devamında Fiat, Volkswagen, Ford, Opel, Hyundai ve Peugeot geliyor.

İlginizi Çekebilir  7 Kişilik Duster Geliyor

Arabam.com sitesinde en çok ilan verilen model yılları arasında liderliği 2018 ve 2017 götürürken listenin devamında 2015, 2012, 2011 ve 2013 yer alıyor. En çok 1.401-1.600 santimetreküp motor hacimleri ilanlarda yer alırken en çok ilan verilen fiyat aralıkları 50.001-100.000 TL arası olarak raporda yer aldı.

Artan döviz kurları da fiyat artışına sebep oluyor

Son zamanlarda döviz kurunun yukarı yönlü hareketi de ithal araçlardaki fiyat yükselişine sebep olmakta. Üzerine çip krizi ve üretim yavaşlığı eklendiğinde yakın zamanda otomobil fiyatlarında ciddi bir yükselme görebiliriz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here