Benzinde Oktan Sayısı Nedir? Nasıl Belirlenir?

Akaryakıt istasyonlarına gittiğinizde benzin pompalarının üzerinde yazan oktan kavramını farketmişsinizdir. Oktan sayısı ya da oktan, benzinin içten yanmalı bir motorun silindirinde hava ile karışım halinde tutuştuğunda vuruntuya karşı koyma yeteneğinin ölçüsüdür. Bu sayılar arttıkça benzinin vuruntuya olan dayanıklılığı artacak ve daha yüksek performans verecektir. İçeriğimizde oktan sayısı nedir sorusundan başlayarak vuruntu kavramı, oktan sayısı değerleri, Türkiye’de kaç oktan benzin var ve oktan sayısı nasıl hesaplanır gibi merak edilen konuları bir araya getirdik.

Benzinde Oktan Sayısı Nedir?

Benzinde oktan sayısı, benzinin vuruntu kalitesini; dolayısıyla da performansını gösteren bir ölçüttür. Vuruntu kavramı ise benzinin sıcaklık ve basınç altında kendi kendine tutuşmasını ifade eder. Benzindeki oktan sayısı benzinin yanma kalitesi ve zorlu koşullara karşı dayanıklılığını belirtir.

Motorun sıkıştırma evresinde silindirde bulunan hava ve yakıt karışımının sıcaklığı yükselir. Sıcaklık yükselmesi nedeniyle hava ve yakıt karışımı buji ateşlenmeden önce tutuşursa vuruntu ortaya çıkar. Ortaya çıkan vuruntu da motorda performans düşmesine neden olan, aynı zamanda motorun ömrünü de azaltan bir etkendir. Bu yüzden benzinin tutuşması zor olmalıdır ki vuruntu yaşanmasın ve motor zarar görmesin. Benzinin oktan sayısı da bu noktada tutuşma derecesini ve zorlu koşullara karşı dayanıklılığı ifade eder.

Oktan Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Oktan sayısının hesaplanması araştırma oktan sayısı (RON) ve motor oktan sayısının (MON) ortalaması alınarak yapılır. Yani RON değeri ve MON değeri toplanıp 2’ye bölündüğünde oktan sayısı ölçümü yapılmış olur. Arabada bulunan motorun sıkıştırma oranı, kullanmanız gereken yakıtın oktan oranını belirler. Belirli bir yer değiştirmedeki bir motorun beygir gücünü artırmanın yolu, sıkıştırma oranını artırmaktır. Bu nedenli yüksek sıkıştırma oranına sahip motorlar daha yüksek performans gösterir ve daha yüksek oktanlı yakıt kullanır.

İlginizi Çekebilir  Yeni Tesla Model X:Dünyanın En Hızlı SUV'u

Her arabanın kitapçığında kaç oktan benzin alınması gerektiği ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Benzin alırken bu kriterlere uygun hareket etmek motor sağlığı açısından önemlidir.

Oktan Sayısı İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Benzin oktan sayısı ile ilgili sık sorulan soruların cevaplarını derledik.

En İyi Benzin Kaç Oktan?

Ülkemizde satışı yapılan ve kullanılan arabaların önemli bir bölümü 95 oktan benzine uygun motorlara sahiptir. Dolayısıyla motor sağlığı ve performans açısından en iyi oktan değerine sahip benzin 95 oktandır.

Türkiye’de Kaç Oktan Benzin Var?

Türkiye’de oktan ayrımı 2014 yılı itibariyle kaldırılmıştır. Düzenleme ile birlikte 98 oktan kurşunsuz benzin tamamen kaldırılmış, diğer oktan değerleri ise 95 oktan adı altında toplanmıştır.

Türkiye’de 98 Oktan Benzin Var mı?

98 oktan benzinin üretimi ve ithalatı 2014 yılında yapılan düzenleme ile kaldırılmıştır. Dolayısıyla Türkiye’de 98 oktan benzin bulunmamaktadır.

Oktan Sayısı Arttıkça Ne Olur?

Oktan sayısının artması, benzinin vuruntuya karşı daha dayanıklı olmasını ifade eder. Yüksek oktanlı benzin, benzinin kendiliğinden tutuşma derecesini düşürerek motorun daha sağlıklı çalışmasını ve uzun ömürlü olmasını sağlar.

Benzinli araba ve dizel araba arasındaki farklılıklar için Benzinli Mi Yoksa Dizel Otomobil Mi? başlıklı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here