Kasko Anahtar Kaybını Öder Mi?(Güncel)

Aracınızın iki anahtarının kaybolması, yedek anahtarı bulamamanız durumunda çalınma riski ciddi oranda artacaktır. Böyle durumlarda yapılacak en doğru hareket aracın kilit sistemini değiştirerek eski anahtarların devre dışı kalmasını sağlamaktır. Peki kasko anahtar kaybını karşılar mı? Bu yazımızda buna yanıt vereceğiz.

Kasko Anahtar Teminatı

Kasko sigortası yaptırılırken ilave teminat eklenirse, sigortalı aracın anahtarının kaybedilmesi veya çalınması durumunda aracın güvenliğini sağlamak için kilitleme sisteminin değiştirilmesi, kontak ve immoblizer donanımının yenilenmesi karşılanır.

Ancak birçok kasko firması bu teminatı 1500-2000 TL gibi bir limite kadar karşıladığından özellikle lüks araçlarda araç sahibinin de ödeme yapması gerekebilir.

Kaskodan Anahtar Yaptırma

Kasko teminatının genel koşulları, ek teminatın edinilmesine tabidir.(Tam kapsamlı kasko yaptırmamanız durumunda genellikle bu teminat bulunmamakta)Makaleye göre; Araçların sigortalı güvenliğini sağlamak, mevcut bir anahtarı, alarm tipini ve / veya uyarı sisteminin tipini imha etmek, genel engelleme mekanizmasını/araçların sigortalı güvenliğini sağlamak için, bir şahsın eline geçmesiyle bağlantılı olarak veya sigortalı şahıslar olmadan üçüncü şahıslar tarafından zorlama veya gasp etme temas setinin değiştirme maliyeti garanti kapsamındadır.

kasko anahtar çalınması

Anahtar Çalınması ve Kasko

Ek teminatlara tabi olarak, aracın anahtarı, aracın sürücüsünden zor kullanılarak anahtarın gasp edilmesi gibi durumlarda bu durumun kanıtlanması şartı ile kasko firması anahtar kaybının zararını karşılar.(Bu durumda hırsızlık teminatından da faydalanılabilir.)

Arabanın anahtarlarını, sigorta veya araç sürücüsünün ikamet yerine veya kapalı ve kilitli bir alana yerleştirdikten sonra alanın kırılması için alanın kırılması, delinmesi, kırılması, devrilmesi, zorlanması, araca girerek hırsızlık yapılması, maharet yardımı ile vücuda tırmanma veya bunları aşma veya çalınma teşebbüslerinden kaynaklanan hasarlar hırsızlık teminatı kapsamındadır.

İlginizi Çekebilir  Aracınızla Uzun Yola Çıkmadan Önce Kontrol Etmeniz Gereken 7 Şey

Anahtar Kaybı Hasarsızlığı Bozar Mı?

Firmadan firmaya değişmekle birlikte eğer poliçenizde anahtar kaybı klozu mevcut ise hasar kaydı işlemeyecek ve hasarsızlığınız bozulmayacaktır. Ancak hırsızlık vs. sebebi ile kilit tertibatının değiştirilmesi durumunda mutlaka tramere hasar kaydı yazılacak ve hasarsızlık indiriminiz ortadan kalkacaktır.

Yedek Anahtar Olmadan Kasko Yapılır Mı?

Sigorta firmaları otomobillere kasko yaparken genellikle yedek anahtarın olup olmadığını sormazlar. Yani aracınızın iki anahtarı yoksa da kasko yaptırabilirsiniz.

Ancak, olası bir çalınma durumunda hırsızlık güvencesini kullanabilmeniz için arabanızın orijinal iki anahtarını ve ruhsatını kasko firmasına teslim etmeniz gerekir. Eğer anahtarlardan biri eksik ise kasko firması zararınızı karşılamayabilir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here