Nissan Quasqai Otomatik Pilot Özelliğine Kavuşuyor

Donanım olarak yenilenen, Nissan’ın çok sevilen crossover modeli Quasqai, Avrupa pazarında kısmi otonom sürüş sistemi ile satın alınabilecek.

Markanın en popüler modeli Quasqai artık en üst donanım versiyonu ile beraber yarı-otonom sürüş sistemine sahip olacak.

Quasqai Pilot One adındaki sürüş sistemi otomobilin en üst donanımı Tekna+ ile gelecek. Marka donanımı opsiyon olarak sunmak yerine en üst donanıma dahil etmeyi tercih etmiş. Otonom sürüş sisteminin özelliklerini incelediğimizde; fren yardımı, hızlanma ve direksiyon kontrolleri ve tekil şerit değiştirmelerin gerçekleştirilmesi sistem ile mümkün olmakta. Otomobil yol üzerindeki hız limitlerini vs. otomatik algılayarak buna uygun gaz ayarı yapabilecek. Ancak tüm bunların gerçekleşmesi için sürücünün direksiyonu tutması ve yola bakması şart.

Otonom sürüş sistemli Tekna+ beraberinde yeni birkaç donanım da getiriyor. Sedefli beyaz renk seçeneği, krom detaylar dışarıdaki yeniliklerden. İçeride ise, özel kapı eşikleri, ve farklı koltuk kaplamaları dikkat çekiyor.

Otonom sürüş sistemli Tekna+ paket, 1.6 litre 130 HP güç üreten DCİ dizel ünite ile beraber alınabillecek. Xtronic otomatik şanzıman ve dört tekerden çekiş sistemi standart olarak sunulacak. Henüz sadece bu motor ve şanzıman seçenekleri ile sunulacak olan sistemin zamanla benzinli ünitelere de gelmesi bekleniyor.

Sistem henüz sadece İngiltere’de satışa sunulan Quasqai’lerde satışa sunulacak. Yakın zamanda Türkiye’deki modellerde de bu donanımı görmemiz muhtemel.

İlginizi Çekebilir  Nissan Leaf En Zorlu Euro NCAP Testinden 5 Yıldız Aldı

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here