Volkswagen Jetta vs. Renault Fluence

Sedan, otomatik ve dizel. Son yıllarda ülkemizde en çok satan otomobillere baktığımızda bu kombinasyona sahip olduğunu görüyoruz. Bu kombinasyonu sağlayamayan birçok marka ne yazık ki hedeflediği satış rakamlarına ulaşamıyor. Bu nedenle de bu kombinasyona sahip iki rakibin karşılaştırmasını hazırladık. Bakalım Jetta ve Fluence’dan hangisi daha üstün?

FluenceJetta800

Fotoğrafta eski modeller olsa da bildiğimiz üzere iki model de her yıl yüz değiştiriyor. 2015 yılında da makyaj geçirdiler ve yeni teknolojilere, görünümlere sahip oldular. Sahip oldukları dizel, otomatik seçenekleri otomobil pazarında onları bir adım öne geçiriyor. Bir tarafta Alman mühendisliği, bir tarafta da Fransız tasarımı.

1-TASARIM

2015-Model-Volkswagen-Jetta-Renk-Seçenekleri

 

Jetta 2015 yılına girerken yenilenmişti. Dış mekanda ızgaralar ve müşteriler tarafından sık sık belirtilen mercekli xenon farlar satışa sunuldu. Ayrıca arka kısımda ise led farlar kullanılmaya başlandı. Genel olarak bir önceki versiyonundan bu opsiyonlar yoksa dışarıdan anlamak oldukça zor.

2015-Model-Renault-Fluence-Teknik-Özellikleri

Fransız cephesine baktığımızda Fluence de Jetta gibi ufak bir makyaj ile tekrar sahneye çıkmış. Daha da dışa doğru büyüyen ön tamponlar, derinleşen rüzgar kanalları yenilik sayılabilecek şeyler Fluence’da.

2-İÇ TASARIM

2015-volkswagen-jetta-interior

İç tasarıma geldiğimzde Volkswagen’in yeni tasarımını tamamen Jetta’ya uyarladığını görüyoruz. Dışarıdan pek bir farkı olmayan ancak iç kısımda bambaşka bir Jetta görmekteyiz. Artık standart olarak sunulan multimedya ekranı, fonksiyonel direksiyon Jetta’ya yakışır şekilde. İç kısımda çok eleştirilen kaplama malzemeleri de artık oldukça kaliteli.

2015-fluence-iç-mekan

Renault cephesine geldiğimizde neredeyse iki versiyon önceki Fluence ile aynı iç mekanı görüyoruz. Yalnızca en üst versiyonda sunulan multimedya ekranı aynı yerinde. İç kısımda neredeyse hiç yeniliğe gidilmemiş.

3-MOTOR

7T4G4352-590-px

 

İki modelin de dizel, otomatik kombinasyonlara sahip olduğu daha yazımızın başında söylemiştik. Jetta standart 1.6 105 hp TDI motor üzerinden güç alıyor. 240 Nm tork üretebilen motorun 0-100 km hızlanma süresi 11.7 saniye. Maksimum 190 km hıza ulaşabiliyor. Jetta’da 7 ileri çift kavramalı DSG şanzıman görev yapıyor.

İlginizi Çekebilir  Volkswagen Golf R vs Audi RS4

Fluence 1.5 Dci 110 hp dizel motor ile devam ediyor. Modele yine çift kavramalı otomatik şanzıman eşlik ediyor. Modelin maksimum torku 240 Nm ve 0-100 km hızlanma süresi 11.9 saniye. Fluence’ın da maksimum hızı 190 km olarak belirlenmiş.

4-YAKIT TÜKETİMİ

jettarar

İki modelde de iddialı dizel motorlar kullanılmakta. İlk olarak Jetta’nın yakıt tüketimine baktığımızda şehir içi ortalaması 5.6 litre olarak belirlenmiş. Şehir dışı tüketim miktarı ise sadece 3.9 litre.

Fluence şehir içi 5.2 litre yakıt tüketimi ortalamasına sahip. Şehir dışı 4 litre ortalama yakalayan Fluence’ın tüketim değerleri Jetta ile aşağı yukarı aynı.

5-FİYAT ve SONUÇ

tr-araclar-binek-fluence-tasarim-001.jpg.ximg.l_full_m.smart

Artan döviz kurları ile iki model de bir hayli zamlandı. Fluence 1.5 Dci otomatik şanzıman ve orta donanım seviyesi ile 76.650 liradan alınabilmekte. Jetta 1.6 TDI DSG şanzıman ile ve orta donanım seviyesi ile 89.100 liradan alınabilmekte.

Mart 2019 Güncellemesi: İki modelin de can sıkan, ciddi masraf açan bir problemi yok. İkinci el piyasasını incelediğimizde Fluence’in biraz daha aktif bir satışının olduğunu görmekteyiz. Burada da filo şirketlerinin Renault’u daha çok tercih etmesi genel neden.

2019 Mart itibari ile Jetta kasa değiştirdi ve yeni kasası Türkiye’de henüz satışa sunulmadı. Önceki kasanın dizel otomatik versiyonu bayilerde 140 bin lira gibi fiyatlara bulunabiliyor. Fluence de aynı şekilde yenilenen Megane sonrası satışa sunulmadı. En son kasası ile 125 bin lira gibi bir fiyata bayilerde dizel otomatik versiyonu satın alınabiliyordu.

Genel olarak iki aracın da birbirine açık ara üstünlük sağlayabildiği bir nokta bulunmuyor. Aradaki yaklaşık 15 bin liralık fark da göz önüne alındığında Fluence daha mantıklı bir seçim gibi duruyor.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here