Rotil Nedir? Rotil Arızası Neden Olur?

Rotil, salıncakların direksiyon mafsalına bağlanmasını sağlayan hareketli bir parçadır. Aksın üst salıncağa bağlanmasını sağlayan parçaya üst rotil, alt parçaya bağlanmasını sağlayan parçaya ise alt rotil ismi verilir. İçeriğimizde rotil nedir, ne işe yarar, rotilin görevi nedir ve rotil arızasının belirtileri hakkında bir rehber hazırladık.

Rotil Nedir? Ne İşe Yarar?

Rotil, tüm arabaların ön süspansiyonunda bulunan; tekerleklerin sağa sola dönmesini ve yukarı aşağı hareket etmesini sağlayan, hareketli ve önemli bir bileşendir. Direksiyon kontrolünü sağlayan bu bileşenler, kumanda kolu ve direksiyon mafsalı arası dönme arasındaki dönme hareketlerinin yapılmasını sağlar.

Rotilin görevi arabanın tekeri ile salıncak arasında bağlantı kurarak direksiyon kontrolünün sağlanması ve düzgün bir sürüş sağlamaktır. Rotilin çalışma mantığı insan vücudundaki kalça eklemi ve bacak kemiği arasındaki bağlantıya benzer. Arabada bu bağlantı düzgün çalışmadığında direksiyon verimli kullanılamaz, süspansiyon sisteminde titreşimler ortaya çıkar ve lastikler aşınır.

Rotil Arızası Neden Olur?

Rotil arızasının nedenleri arasında bozuk yollar başı çekiyor. Bozuk yollarda arabanızın süspansiyonu zorlanabilir ve rotil arızasına sebep olabilir. Aracınızın rot ayarlarının düzgün olmaması ve süspansiyondaki diğer parçaların düzgün çalışmaması da rotil arızasına neden olabilir. Arıza durumunda en hızlı şekilde rotillerin değiştirilmesi gerekir.  Tamiri mümkün olmayan bu çelik parçacıklar bazı araba modellerinde salıncak ile birlikte değiştirilir.

Rotil Arızası Nasıl Anlaşılır?

Rotil arıza yaptığında tekerleklerin açısı bozulur, lastiklerde yıpranmaya sebebiyet verir ve süspansiyon sisteminde düzensizliklere neden olur. Rotil arızasının belirtileri şunlardır;

  • Ön takımdan ses gelmesi: Rotiller hareketli parçalardır ve yıprandıkça gevşerler. Araç hareket halindeyken süspansiyon aşağı ya da yukarı hareket ettikçe rotil de sallanır ve ses yapar. Kasis ve çukurlardan geçerken bu ses daha net duyulur. Aracınızda bu tür sesler duyuyorsanız ve zamanla arttığını düşünüyorsanız rotiller arıza yapmış olabilir.
  • Direksiyonda dengesizlik: Rotil direksiyon ile bağlantı kurduğu için arıza durumunda direksiyonda sertleşme ve titreme gibi durumlar ortaya çıkabilir. Düz bir yolda giderken direksiyonda oluşan boşluklar da rotil arıza belirtisi
  • Ön lastiklerde aşınma: Aracınızın ön lastiklerinde normale oranla aşırı yıpranma gözlemliyorsanız nedeni rotil arızalanması
  • Ön kısımda titreme: Süspansiyon sisteminin önemli bir parçası olan rotil, aracın ön kısmında titremelere neden olabilir.
İlginizi Çekebilir  Rot Balans Fiyatları 2022

Rotil Tamir Edilir mi?

Rotil arızası tamir edilebilir bir sorun değildir. Arızalı parça için rotil değişimi yapılmak zorundadır. Rotillerde parçanın bağlantısı kauçuktan yapıldığı ve genelde arıza bu kauçukların artık süspansiyon hareketlerini sönümleyememesi sebepli oluğu için tamiri yapılmaz.

Bazı araba modellerinde rotil tek başına değiştirilebilirken bazı modellerdeyse salıncakla birlikte değiştirilir. Rotil değişim fiyatı arabanızın modeline ve rotillerin markasına göre değişkenlik gösterebilir.

 

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here